Bedeker warszawski

Bedeker warszawski, rodzaj żartobliwego – choć nie do końca – przewodnika po stolicy Polski. Na kartach książki została sportretowana Warszawa powojenna – zniszczona, początkowo pustynna, potem odbudowywana, pełna społecznych napięć, powoli integrująca się, ciągle przekształcana. Warszawa, której nie mogą już pamiętać młode pokolenia. Inne było miasto, formowane często „na siłę” urbanistycznie i architektonicznie, a nawet etnicznie, zmieniający się w oczach charakter jej ulic i całych dzielnic. Ludzie młodzi słuchają dziś opowieści o niektórych wydarzeniach w Warszawie tamtej epoki, o jej życiu kulturalnym i towarzyskim, jak bajek o żelaznym wilku. Nie wiele wiedzą o niedostatkach życia codziennego, o stale wówczas wyczuwalnym politycznym drugim dnie i epizodach dramatycznych.

Odchodzi pamięć o wielu świetnych obywatelach tego miastach - aktorach, pisarzach, uczonych, o kolorowych obywatelach tamtego etapu historii, okresu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jeżeli żyją jeszcze, to tylko w zamkniętych środowiskach, niekiedy w światłych rodzinach, przeważnie w postaci anegdotycznej. Autor chciałby ich przypomnieć aktualnym pokoleniom; nie są to tylko sylwetki prominentów czy gwiazd, lecz często ludzi mniej wybitnych, związanych jednak serdecznie z Warszawą, przydających jej barw.

Olgierd Budrewicz
urodził się w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa UW z tytułem magistra oraz Wyższą Szkołę Dziennikarską. Był żołnierzem Armii Krajowej (kapral podchorąży Konrad) w okresie konspiracji, brał także udział w Powstaniu Warszawskim (zgrupowanie Żmija, obwód Żywiciel). Początki pracy dziennikarskiej w "Tygodniku Warszawskim" i "Wieczorze Warszawy", w których był reporterem miejskim. Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: reportaż zagraniczny i pisanie o Warszawie (co zaliczał zawsze do sui generis literatury podróżniczej). Autor ponad czterdziestu książek z zakresu literatury faktu, w tym wielu tomów reportaży zagranicznych, biografii wybitnych Polaków - emigrantów, szkiców i reportaży warszawskich. Niektóre tytuły: Bedeker warszawski, Sagi warszawskie, Równoleżnik zero, Tokijskie ABC, Piekło w kolorach, Polska dla początkujących, Ludzie trudnego pogranicza, Orzeł na gwiaździstym sztandarze, Sto lat na Nowym Świecie, Jest Warszawa i Byłem wszędzie. Laureat Nagrody m. st. Warszawy, Złotego Ekranu, nagród dziennikarskich. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także Komandorskim i Kawalerskim Krzyżem OP. Od 1996 jest członkiem Fellow The Explorers Club. W 2005 roku otrzymał Bursztynowego Motyla, nagrodę dla najlepszej książki o tematyce podróżniczej, za pracę Druga strona księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku.

Spis treści:
50 lat później
Klub Literatów
Bristol
Wspólna
Piwnice
Kioski z piwem
Antykwariaty
Błękitna
Taksówki
Centralny Dom Towarowy
Krucza
Kazimierz Balary
Świtezianka
Sklepy zoologiczne
Dziekanka
Gwiazdeczka
Miś
Pałac Kultury i Nauki
Neony
Kina
Europa
Targowa
Ulice
Łaźnie
Stylowa
Klub rzemieślników

Komentarze
Polityka Prywatności