Friszta

„Są takie kobiety, których nie sposób zapomnieć, bo mają coś w sobie z aniołów. Taka jest Petra. Zawsze zostawia po sobie dobro & Piszę z Kabulu. Nie wiem czy Petra jest jeszcze w Afganistanie. Nie mam do niej telefonu, ani maila. Czytam ‘Frisztę’. Za oknem wiatr, pył... Burza piaskowa. Kilka godzin temu w centrum miasta zginęło czterech Talibów i kobieta w ciąży. I myślę że właśnie portret tej ostatniej ofiary znajduję we `Friszcie`"
Marcin Mamoń

"Od Petry Prochazkovej dowiadujemy się rzeczy, których nie powiedzieliby nam Afgańczycy. Albo uznaliby je za zbyt intymne (Afgańczycy biją żony a w noc poślubną palą z nimi haszysz) albo za nieistotne (mężczyźni sikają w kucki a dzieci nie noszą majtek). Zwyczaje bohaterów `Friszty` bywają egzotyczne. Męża napawa dumą, że żona z kolacji z zagranicznymi gośćmi wróciła w bagażniku a nie, jak reszta pasażerów, na siedzeniach. A upokarza go, że odezwał się do niej obcy mężczyzna. Jednak duma jest zawsze słodka, a upokorzenie wszędzie boli tak samo. To mądra, wzruszająca i dowcipna książka o Innym, który nie jest wcale taki inny."
Ludwika Włodek-Biernat

Petra Procházková (urodzona w 1964 w Czeskim Brodzie) - czeska dziennikarka, znana ze swej pracy jako korespondentka wojenna podczas konfliktów na terenie byłego Związku Radzieckiego. Angażuje się także w działalność humanitarną. Razem z przyjacielem dziennikarzem Jaromírem Štětiną załóżyła niezależną agencję informacyjną zajmującą się doniesieniami i reportażami z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Pracowała m.in. w Abchazji, Osetii, Gruzji, Tadżykistanie, Afganistanie, Kaszmirze i Timorze Wschodnim. Za swoje reportaże została wielokrotnie nagrodzona. W 2000 ograniczyła pracę reporterską i poświęciła się działalności humanitarnej. Założyła m.in. dom dziecka w Groznym. Za krytykę rosyjskich władz została ukarana kilkuletnim zakazem przebywania na terenie Federacji Rosyjskiej. W Polsce ukazała się jej książka „Ani życie, ani wojna” (Warszawa 2005).


Komentarze
Polityka Prywatności