
W dniach 1-11 września organizatorzy zapraszają na cykl siedmiu pokazów, podczas których widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Swoją trasę Animator rozpocznie w Gdyni w czwartek 1 września, a następnie odwiedzi: Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków oraz Warszawę. Pokazy będą bezpłatne.

10. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16-23 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-24 listopada).

W 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, laureata pierwszej Europejskiej Nagrody Filmowej. Również Festiwal Filmowy w Gdyni w tym szczególnym roku odda hołd pamięci twórcy „Niebieskiego”. Krzysztof Kieślowski dwukrotnie otrzymywał Złote Lwy: w 1979 roku za „Amatora” oraz w 1988 za „Krótki film o miłości” i „Krótki film o zabijaniu”.

Nie gaśnie ogromne zainteresowanie filmem „Aż do piekła” – thrillerem na podstawie scenariusza autora hitu „Sicario”. Obraz Davida Mackenzie („Obłąkana miłość”, „Młody Adam”) zadebiutował na świecie 19 sierpnia, trafiając do wąskiej dystrybucji. Doskonałe przyjęcie ze strony widzów i krytyków sprawiło jednak, że kina – w niespełna dwa tygodnie –zwiększyły zapotrzebowanie na kopie o ponad 1300%! Aktualnie „Aż do piekła” – uznawany za jeden z najlepszych filmów nie tylko sezonu, ale i całego roku, może pochwalić się prestiżowym certyfikatem jakości serwisu Rottentomatoes oraz statusem mocnego kandydata do tegorocznych Oscarów.

„Kontrola absolutna” to nowy film Johna Moore’a, reżysera „Szklanej pułapki 5” i ekranizacji popularnej gry komputerowej „Max Payne”. W roli głównej zobaczymy wieloletniego odtwórcę postaci agenta 007 – Pierce’a Brosnana. Prezentujemy oficjalny polski plakat i zwiastun „Kontroli absolutnej”. Film pojawi się w polskich kinach od 23 września.

Premiera oficjalnego zwiastuna „Zaćmy” – nominowanego do Złotych Lwów obrazu Ryszarda Bugajskiego. Film z udziałem Marii Mamony i Janusza Gajosa, w kinach od 14 października 2016 roku.

Oparty na faktach, wstrząsający dramat z Agatą Kuleszą i Agatą Buzek -„Niewinne”, adaptacja jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów – „Ratchet i Clank” i polski dramat sensacyjny w stylu neo-noir z Agnieszką Więdłochą i Martą Żmudą Trzebiatowską – „Gejsza” od 26 sierpnia na VOD!

Dwudziestoczteroletni pochodzący z Wielkiej Brytanii gitarzysta blues-rockowy o twarzy dziecka, wdziera się jak huragan na największe festiwalowe sceny i listy przebojów po obydwu stronach Atlantyku, a przez krytyków i branżową prasę okrzyknięty został nadzieją i przyszłością bluesa. Trzeba zapamiętać to nazwisko, bo Laurence Jones dopiero się rozkręca!

Każdy już chyba słyszał o Aleksandrze Dobie. Pierwszym człowieku, który kajakiem, samotnie przepłynął Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent i to już dwukrotnie! W trakcie każdej z wypraw zmagał się żywiołem i przeciwnościami losu, wykazał się nie tylko siłą mięśni, lecz także niezwykłą siłą woli i charakteru. Tymi wyczynami zaskarbił sobie sympatię wielu osób na całym świecie, czego wyrazem jest tytuł „Podróżnika Roku” przyznany w międzynarodowym plebiscycie National Geographic.

Trasa QUEEN SYMFONICZNIE startuje już w październiku! Atlas Arena + 20 koncertów w całej Polsce!

Myślisz blues – mówisz Chicago. Kontynuatorem wspaniałych bluesowych tradycji „Wietrznego Miasta” jest Toronzo Cannon – gitarzysta, wokalista i kompozytor. W lutym tego roku ukazał się jego czwarty album „The Chicago Way”, debiut w barwach słynnej wytwórni Alligator Records. Płyta – zasłużenie - zbiera bardzo dobre recenzje, a jak utwory z niej brzmią na żywo będziemy mogli przekonać się 1 października w katowickim „Spodku”. Toronzo Cannon będzie jedną z gwiazd 36. Rawa Blues Festival.

Oto ona! Miss Jones powraca! – „Bridget Jones 3” przedpremierowo 13 września w ramach cyklu „Kino na Obcasach”
Krakowski folkmetalowy Netherfell właśnie zaprezentował swoją własną interpretację jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów gatunku - Trollhammaren wykonywany oryginalnie przez fiński Finntroll. W alternatywnej wersji krakowian słychać inspiracje takimi stylistykami jak djent czy deathcore, ale też viking metal. Z jednej strony pojawią się wstawki muzyki elektronicznej, z drugiej zespół wykorzystuje w nagraniu instrumenty ludowe, jak chociażby lira korbowa.

Organizowany przez Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ” Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski potrwa od piątku 9 września do niedzieli 11 września 2016 r. Zaprezentuje łącznie 18 filmów w trzech sekcjach. „Fuocoammare. Ogień na morzu” zostanie pokazany 10 września w ramach sekcji „Bez fikcji”. Partnerem projekcji festiwalowej filmu „Fuocoammare. Ogień na morzu” jest Włoski Instytut Kultury w Krakowie, którego dyrektor Umberto Rufino weźmie udział w prezentacji i wprowadzeniu przed filmem.

W tym roku American Film Festival znalazł swój własny sposób, by celebrować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyznany Wrocławiowi. Jest nim przegląd filmów, pokazujący Amerykę widzianą oczami europejskich reżyserów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Wima Wendersa. Ujawniają one wzajemne fascynacje i obawy, ale też powiązania między kinem Europy i Ameryki.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" odbędzie się w Świdnicy już między 12 a 18 września. W programie imprezy - poza zmaganiami konkursowymi - znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata.

23 września wprowadzamy do kin belgijską komedię wypełnioną czarnym, wręcz wisielczym humorem – “O matko! Umrę…” w reżyserii Xaviera Sarona. Debiut twórcy został doceniony na wielu festiwalach filmowych. Jest laureatem nagrody New Voices/New Vision na Festiwalu Filmowym w Palm Springs, a także głównym konkurentem w programie 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.

Zespół przygotowuje się do jesiennej trasy koncertowej (szczegóły wkrótce na fan page’u KALIBER 44 OFFICIAL. Tymczasem można już obejrzeć klip do utworu pt. “Razowy” gdzie gościem specjalnym jest Gutek.

Zbliżała się połowa XXII wieku, kiedy Anna została naczelnikiem więzienia w Nanterre. Tego samego więzienia, którym kiedyś zarządzał jej ojciec i w którego piwnicach jako dziecko spotkała tajemniczego człowieka. Jego jedno jedyne spojrzenie odcisnęło piętno na całym jej życiu.

Co tak naprawdę liczy się w życiu? Który z dostępnych nam czynników motywuje do działania i sprawia, że czujemy się szczęśliwi? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Rose – względnie szczęśliwa, ustawiona dzięki rodzinie osiemnastolatka. Wrodzony upór i brak pokory sprawiają, że szybko popada w kłopoty, a jeszcze szybciej podjęte decyzje niosą za sobą przykre dla dziewczyny konsekwencje. Ucieczka ze szkoły, zaplanowane małżeństwo, rozwód… i kariera.