Wariant genu zwiększa ryzyko zawału u kobiet

Dział: Genetyka

Kobiety, które cierpią na migreny z aurą i posiadają specyficzny wariant pewnego genu są bardziej narażone na ryzyko choroby serca oraz udaru mózgu, informuje pismo "Neurology".

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie przebadali 25 tys. kobiet rasy białej. Ok. 13 proc. pań przyznało, że cierpi na migreny, z czego niemal 40 proc. miało migreny z aurą, czyli zaburzeniami widzenia, które występują około 30 minut przed właściwym atakiem bólu.

U wszystkich kobiet wykonano testy genetyczne na obecność wariantów genu kodującego reduktazę metylenotetrahydrofolianową (MTHFR). Enzym ten jest niezbędny do neutralizacji homocysteiny, aminokwasu uważanego za szkodliwy dla układu krążenia. Przez 12 lat śledzono stan zdrowia kobiet, zbierając informacje na temat chorób układu krążenia, w tym zawału serca oraz udaru mózgu.

Okazało się, że posiadaczki dwóch kopii wariantu T genu MTHFR, które cierpiały na migreny z aurą były ponad trzykrotnie bardziej narażone na chorobę układu sercowo-naczyniowego i cztery razy bardziej narażone na udar mózgu, niż kobiety, które nie posiadały tego wariantu i nie miały migren. Same migreny z aurą podnosiły ryzyko chorób układu krążenia dwukrotnie. Natomiast posiadanie dwóch wersji TT nie miało wpływu na to ryzyko. Autorzy pracy liczą, że dalsze badania pomogą lepiej zrozumieć zaobserwowany związek i ewentualnie opracować metody prewencji chorób serca i udaru u kobiet, które cierpią na migreny z aurą i posiadają dwie kopie wariantu TT.

Ponieważ badania prowadzono wyłącznie na kobietach, naukowcy nie wiedzą, czy podobna prawidłowość dotyczy również mężczyzn. Jak podkreślają, lekarze mogą starać się redukować ryzyko chorób układu krążenia, zalecając młodym kobietom cierpiącym na migreny, by nie paliły i rozważyły alternatywę dla hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, które zwiększają ryzyko zaburzeń typu niedokrwiennego. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-04
Komentarze
Polityka Prywatności