Prehistorycznego lemura odtworzono w komputerze

Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej naukowcom udało się zrekonstruować szkielet wymarłego, tajemniczego lemura z Madagaskaru. Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Fragment czaszki i żuchwa tajemniczego lemura znalezione zostały w 1899 roku, w jaskini Andrahomana na Madagaskarze, przez profesjonalnego zbieracza skamieniałości, Franza Sikorę. Były to pierwsze, i bardzo długo jedyne, ślady istnienia zwierzęcia. Sikora przesłał znalezisko do Wiednia, gdzie Ludwig Lorenz von Liburnau opublikował w 1902 r. artykuł opisujący skamieniałości jako należące do nowego gatunku, Hadropithecus stenognathus.

Od tego czasu, przez ponad sto lat Hadropithecus pozostawał zagadką - znajdowano bardzo nieliczne fragmenty kości, należące do przedstawicieli tego gatunku. Co więcej, część znalezisk okazała się po pewnym czasie błędnie zaklasyfikowana. W roku 2000 młoda antropolog, Natalie Vasey z Penn State University w Stanach Zjednoczonych, wpadła na pomysł, żeby wrócić do jaskini Andrahomana i kontynuować wykopaliska. W swój projekt zaangażowała grupę naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Madagaskaru. W 2003 r. zespół odkrył kolejne fragmenty czaszki i kości kończyn lemura.

Następnie naukowcy zastosowali tomografię komputerową, żeby wirtualnie "skleić" nowoodkryte fragmenty czaszki ze znaleziskiem sprzed stu lat. Ich wysiłki zakończyły się powodzeniem. "Wszystko to jest przykładem wykorzystania komputerów i nowoczesnych metod badawczych. Podczas całej naszej pracy ani wszyscy naukowcy zaangażowani w projekt, ani wszystkie fragmenty szkieletu nie znalazły się nawet na chwilę w tym samym pomieszczeniu" - komentuje jeden z badaczy, Timothy Ryan z Penn State. Badania wykazały, że Hadropithecus miał stosunkowo dużą pojemność czaszki, wynoszącą 115 ml. Dzięki odkopaniu kości kończyn, odtworzono rozmiar ciała zwierzęcia.

Okazało się, że lemur był wielkości dużego pawiana. Czaszka zaopatrzona była na szczycie w grzebień kostny, do którego przyczepione były potężne mięśnie, uczestniczące w przeżuwaniu pokarmu. Lemury należą do rodziny małpiatek. Występują na Madagaskarze i Komorach. Obecnie są to drobne lub średniej wielkości ssaki. Mają długi ogon i długie kończyny. Prowadzą nadrzewny, najczęściej nocny, tryb życia.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-11
Komentarze
Polityka Prywatności