Płazom na całym świecie grozi wyginięcie

Dział: Biologia

Na całym świecie płazy giną w zastraszającym tempie. Jak piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences", być może mamy właśnie do czynienia z wielkim wymieraniem tych zwierząt.

W ciągu ostatnich milionów lat płazom udało się przetrwać cztery globalne wymierania, w tym wymieranie dinozaurów pod koniec okresu kredowego. Jednak w ostatnich latach na całej planecie wyginęło kilkaset gatunków płazów. Jak piszą badacze, Vance T. Vredenburg z San Francisco State University i David B.

Wake University of California w Berkeley, decydują o tym dwa główne czynniki - globalne ocieplenie klimatu i działalność pasożytniczego grzyba chytridiomycosis. "Informacja, która płynie do nas z analizy stanu płazów, jest taka, że mamy niewiele czasu, żeby zapobiec globalnemu wymieraniu" - piszą badacze. Największe spustoszenie poczynił pasożytniczy grzyb chytridiomycosis. Jego ofiarą padło ponad 200 gatunków płazów. Jak podkreślają naukowcy, nie ma drugiej takiej choroby, która przyniosłaby podobnie wielkie straty dla bioróżnorodności.

Niestety, nieznane jest, jak dotąd, pochodzenie grzyba. Poznanie sposobu funkcjonowania pasożyta mogłoby przynieść ratunek nie tylko płazom, ale być może również ludziom. Naukowcy podejrzewają, że grzyb, zanim zaatakował płazy, pasożytował na innych organizmach. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób potrafi przełamywać barierę międzygatunkową. "Ważne, żeby ludzie zrozumieli, dlaczego te żaby giną. Ta choroba jest przykładem patogenu przeskakującego bariery i czyniącego spustoszenie wśród nowych ofiar. Jeśli zrozumiemy, jak to się dzieje, pomożemy nie tylko żabom, ale i sobie" - podkreśla Vredenburg.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-08-14
Komentarze
Polityka Prywatności