Rozwój oprogramowania, które zmieni tradycyjną telewizję w nowoczesne, interaktywne medium, to zadanie nowego działu Digital Television (telewizja cyfrowa) Centrum Badań i Rozwoju Samsung Electronics Polska – informuje Wojciech Krzywicki z biura prasowego firmy.
Inżynierowie - projektanci, programiści i testerzy, zatrudnieni w nowo powstałym dziale, będą tworzyć oprogramowanie dla telewizorów plazmowych i LCD, pozwalające na naziemny odbiór telewizji cyfrowej. Podejmą również dalsze prace nad otwartym standardem oprogramowania dla innych urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej. Wspomniany standard, zwany Multimedia Home Platform, umożliwi uruchomienie aplikacji pisanych przez niezależnych dostawców urządzeń. „Dzięki niemu osoby oglądające telewizję będą mogły równocześnie korzystać z wielu aplikacji nadawanych razem z programem” – wyjaśnia Krzywicki.
Polskie Centrum Badań i Rozwoju Samsunga istnieje od 2000 roku. Jego siedziba znajduje się w Warszawie ze względu na bliskość głównych ośrodków akademickich, z którymi firma ściśle współpracuje: Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum tworzyło dotychczas tylko oprogramowanie w standardzie Digital Video Broadcasting do dekoderów telewizji cyfrowej (satelitarnej, kablowej i naziemnej) czyli tzw. set-top-box. W związku z wyznaczeniem dodatkowych zadań firma zatrudni kilkudziesięciu nowych specjalistów. Planuje się, że do końca 2007 roku Centrum będzie liczyć ok. 600-700 pracowników.
Zgodnie z zapewnieniem Krzywickiego, warszawskie Centrum Badań i Rozwoju jest dla Samsung Electronics najważniejszym w Europie. Głównym obszarem działania firmy jest Europa i Azja Środkowo-Wschodnia. Podobna placówka działa w Londynie. Centra pozaeuropejskie koncern utworzył w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu i Indiach. Urządzenia produkowane w polskim centrum są z powodzeniem sprzedawane i wdrażane u wielu znanych operatorów telewizji cyfrowej na całym świecie.
W 2005 roku sprzedano ok. 1,2 mln urządzeń Samsung do odbioru telewizji cyfrowej (dekoderów), do których oprogramowanie powstało w biurze w Warszawie. Centrum Badań i Rozwoju wprowadziło wiele nowych produktów na rynek europejski. Trafiły one do Niemiec, Belgii, Finlandii, Holandii, a także do Rosji, na Ukrainę oraz Łotwę. Jeden z nowych produktów znalazł odbiorców w Polsce. Do najważniejszych osiągnięć polskiego Centrum Badań i Rozwoju należy pierwszy na świecie set-top-box dostarczający usługę Blucom Interactive (aplikację T-commerce dostarczaną na terminal komórkowy poprzez kanał Bluetooth), nowa linia produktów PVR z innowacyjnym interfejsem użytkownika oraz szereg dekoderów dla wiodących europejskich operatorów telewizji cyfrowej.