Dlaczego niektóre ptaki wyśpiewują bardziej wymyślne melodie niż inne? Naukowcy dowodzą, że jest to częściowo uwarunkowane klimatem. Ich badania zostały opublikowane w piśmie "Current Biology".
"Ostrzejsze zimy i suche lata lub nieprzewidywalna pogoda nie stwarzają przyjaznych warunków do reprodukcji. Przedrzeźniacze, które muszą przetrwać w trudnych warunkach, wyśpiewują bardziej skomplikowane melodie, gdyż muszą dłużej walczyć o serce samicy" - wyjaśnia prowadzący badania Carlos Botero z National Evolutionary Synthesis Center.
Śpiew przedrzeźniacza stanowi dla samicy informację o jego wartości. Wymyślne melodie mają zaintrygować samicę i odpędzić rywali. Samce wymyślają własne melodie lub kopiują cudze, więc jakość ich śpiewu jest, według naukowców, pewnego rodzaju wyznacznikiem ich zdolności umysłowych.
W niepewnych warunkach klimatycznych samice stają się bardziej wybredne i przeprowadzają ostrzejszą selekcję, by wyłonić najlepszego dostępnego partnera, który pomoże im przetrwać w trudnych warunkach. Samce muszą zatem wykazać się dużą inwencją twórczą.
Nawiązując do teorii Darwina, naukowcy twierdzą, że dobór płciowy może sprzyjać rozwojowi inteligencji u ptaków śpiewających.
"Istnieje teoria, że język i takie formy działalności ludzkiej jak tworzenie sztuki czy muzyki ewoluowały na drodze doboru płciowego. Podobny proces może zachodzić u ptaków" - mówi Botero.(PAP)