Prosty eksperyment, naśladujący tradycyjną chińską metodę konserwowania jajek, ujawniając mechanizmy rządzące zmianami struktury białek (biopolimerów) pozwoli w przyszłości na opracowanie metod świadomej ich modyfikacji.
Badanie polegało na konserwacji kurzego jajka metodą zbliżoną do tej, stosowanej od lat przez chińskich znawców tradycji kulinarnej Państwa Środka.
Przez około 26 dni naukowcy trzymali ugotowane na twardo jajko w silnie zasadowym roztworze wodorotlenku sodu. Dzięki temu "białko" jajka zmieniło swą strukturę przechodząc z mlecznobiałej nieprzezroczystej masy w całkowicie transparentny, lekko żółtawy materiał o właściwościach żelu! Co więcej, powstały materiał jest niezwykle trwały - zachowuje swe pierwotne właściwości nawet po długotrwałym gotowaniu (w odróżnieniu od normalnego białka - przed modyfikacją).
Według naukowców, za transformację odpowiedzialna jest reorganizacja wewnętrznych połączeń oraz powiązana z nią zmiana struktury przestrzennej protein tworzących kurze "białko".
Proces nie jest jeszcze do końca poznany. Badacze uważają, iż odkryte na nowo właściwości kurzego jajka, pozwolą na opracowanie techniki celowej modyfikacji struktury przestrzennej białek, których niekontrolowane zmiany skutkują w ludzkim organizmie poważnymi chorobami, typu choroba Alzheimera. (PAP)