Do 2010 r. dostęp do szybkiego internetu dla wszystkich Europejczyków

Komisja Europejska (KE) chce, aby do 2010 roku wszyscy Europejczycy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu - poinformowała w czwartek komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

"Szybki internet jest paszportem do społeczeństwa informacyjnego oraz niezbędnym warunkiem wzrostu gospodarczego" - zaznaczyła komisarz, cytowana w opublikowanym w czwartek sprawozdaniu Komisji.

KE rozważa, czy szybki internet nie powinien być tzw. usługą powszechną.

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2002 roku, usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla niepełnosprawnych. Dyrektywa wymaga również, aby klienci mieli dostęp do biura numerów oraz spisów abonentów.

Taką działalność prowadzi w każdym kraju UE jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wyznaczył Telekomunikację Polską.

Komisja chce, by Parlament Europejski, Rada UE, krajowe organy regulacyjne, dostawcy usług telekomunikacyjnych, stowarzyszenia konsumenckie i obywatele wzięli udział w debacie dotyczącej zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do szerokopasmowego internetu.

Jej wyniki mają być wzięte pod uwagę w komunikacie KE, który powstanie w drugiej połowie 2009 r. Mogą być również uwzględnione we wnioskach legislacyjnych w 2010 r.

W opublikowanym w czwartek dokumencie Komisja wskazuje, że w latach 2003-2007 korzystanie z szerokopasmowego internetu w UE wzrosło trzykrotnie - jest on dostępny w 36 proc. gospodarstw domowych. Jednak 7 proc. populacji UE nadal nie ma dostępu do sieci, a na obszarach wiejskich odsetek ten sięga 30 proc.

Na terenie Unii występują duże różnice w dostępie do niego. W Danii, Luksemburgu i Belgii szybie łącze posiada 100 proc. mieszkańców, ale np. w Rumunii 60 proc. ludzi go nie ma.

Rozwój internetu może przyspieszyć tzw. dywidenda cyfrowa. Chodzi o częstotliwości radiowe, które zostaną zwolnione w wyniku przejścia telewizji z nadawania analogowego na cyfrowe.

W sierpniu br. KE wprowadziła natomiast nowy system promujący satelitarne usługi telefonii komórkowej, który umożliwia satelitarną łączność szerokopasmową w całej UE.

"W ciągu czterech ostatnich lat udało nam się wiele osiągnąć; wdrażanie nowych instrumentów, takich jak satelitarne usługi szerokopasmowe, przebiega pomyślnie. Dobrą wiadomością jest również fakt, że 8 najlepszych krajów UE osiąga o wiele lepsze wyniki w zakresie wykorzystania łączności szerokopasmowej, niż Stany Zjednoczone" - dodała komisarz Reding. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-09-25
Komentarze
Polityka Prywatności