Neandertalczycy jadali frutti di mare

W dwóch jaskiniach po wschodniej stronie Gibraltaru paleontolodzy odnaleźli szczątki zwierząt morskich, które najprawdopodobniej były częścią posiłku mieszkających tam neandertalczyków. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy od dawna wiedzieli, że w dwóch jaskiniach, Vanguard i Gorham, 32 tysiące lat temu zamieszkiwali neandertalczycy - wymarli krewniacy człowieka współczesnego.

W wyniku najnowszych badań międzynarodowy zespół paleontologów, kierowany przez Yolandę Fernandez-Jalvo z Museo Nacional de las Ciencias Naturales w Madrycie, odkrył w obu jaskiniach kości upolowanych zwierząt. Niektóre kości noszą ślady kamiennych narzędzi, którymi zdrapywano mięso. W tych samych warstwach archeologicznych znaleziono również pozostałości ryb, muszli małż i kości fok.

Zdaniem naukowców, badania te są niezbitym dowodem, że neandertalczycy, podobnie jak prehistoryczni ludzie, żywili się "owocami morza".

Znalezione w jaskiniach kości focze należały do młodych osobników. Oznacza to, że neandertalczycy mieli zwyczaj polować na foki w porze, kiedy zwierzęta te dorastały. Oba stanowiska archeologiczne są dowodem na to, że polowania na foki i zbieranie czy łowienie innych zwierząt morskich mogło się odbywać regularnie, sezonowo. Był to trwały element trybu życia neandertalczyków zamieszkujących wybrzeże - podsumowują naukowcy.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-09-26
Komentarze
Polityka Prywatności