Odkryto genetyczny czynnik ryzyka wrzodziejącego zapalenia jelita

Dział: Genetyka

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest dość często występującą chorobą zapalną jelit. Schorzenie to jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, o nieustalonej jeszcze etiologii. Ponieważ osoby mające rodzinie chorych są bardziej podatni na zachorowanie, wiadomo że podłoże genetyczne ma znaczenie w patogenezie tego rodzaju zapalenia. Dotychczas jednak poszczególne geny ryzyka nie zostały poznane.

Stefan Schreiber wraz z zespołem z Christian-Albrechts-University przeprowadził pierwsze badanie całego genomu pod kątem związku z podatnością na wrzodziejące zapalenie jelita. Naukowcy odkryli kilka wariantów genów, które zwiększają ryzyko zachorowania. Co bardzo ciekawe, badacze wykazali, że jednym z genów ryzyka jest sekwencja leżąca tuż obok genu kodującego interleukinę 10 - substancję wydzielaną przez wiele rodzajów komórek układu odpornościowego. Wstępnie wykazano również , że podawanie interleukiny 10 pacjentom z zapaleniem jelita grubego zmniejsza ich dolegliwości.

Autorzy pracy podsumowując swoje odkrycie sugerują przeprowadzenie badań klinicznych interleukiny 10 w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-16
Komentarze
Polityka Prywatności