Dzięki naukowcom z Centrum Doskonałości Wicomm Politechniki Gdańskiej, na rynku pojawią się oryginalne polskie technologie bezprzewodowe. Na targach Technicon Innowacje 2008 w Gdańsku zaprezentowano m.in. trzy wynalazki gotowe do wdrożenia w praktyce gospodarczej.
Jak podkreśla dr inż. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, Centrum Doskonałości Wicomm zajmuje się współpracą z biznesem i transferem do przemysłu rozwiązań naukowych związanych głównie z technologiami bezprzewodowymi. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Michała Mrozowskiego wspierany jest przez studentów działających w Kole Naukowym.
"Dzięki systemowi przywoławczemu instalowanemu przy łóżkach, chore dzieci mają stały kontakt z obsługą medyczną. W pokoju pielęgniarek na ekranie wyświetla się informacja, kto i z jakiego pokoju potrzebuje pomocy. Cała rejestracja zdarzeń jest zapisywana i lekarz może sprawdzić, jak sprawnie udzielono pomocy pacjentom" - tłumaczy dr inż. Kulas.
Jak wyjaśnia, dzięki współpracy z firmą SeveNet, system ten może zostać zastosowany w innych szpitalach w całym kraju. Firma zajmie się przeprojektowaniem obudowy modułów, zaangażuje środki finansowe w akcję marketingową i przeprowadzi badanie zapotrzebowania na tę technologię w placówkach medycznych.
Dr inż. Kulas podkreśla zalety systemu, który jego zdaniem może z powodzeniem konkurować na rynku międzynarodowym - przede wszystkim ceną. Jak stwierdza, podobne systemy są zwykle bardzo drogie albo mają duże ograniczenia, na przykład obsługują tylko do stu pacjentów. System opracowany w centrum Wicomm może obsługiwać wielu pacjentów, a urządzenia, które obsługują zgłoszenia mogą być umieszczane w różnych miejscach.
"Każdy nadajnik ma skończony zasięg, jednak opracowaliśmy system retransmiterów, który przesyła informację po całym szpitalu. Stacje bazowe mogą być umieszczane w różnych częściach szpitala, co więcej - system daje możliwość dużej rozbudowy. Można do tego dołączyć system powiadamiania analogiczny do pagera" - mówi dr inż. Kulas.
Naukowiec tłumaczy, że do nadajnika można dołączyć wyświetlacz. Dzięki niemu lekarz może napisać polecenie dla pielęgniarki na dyżurze lub wezwać ją do siebie w trybie pilnym, ma przy tym pełną informację o tym, w którym pokoju pielęgniarka przebywa.
W opinii przedstawiciela Wicomm, polskie szpitale stać będzie na taki system. Wynalazek może mieć różne wersje, dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych placówek. W Gdańsku funkcjonują urządzenia przywiązywane do łóżek pacjentów, a więc typowo statyczne. Kolejne wersje, bardziej mobilne, będą nieco droższe.
"Im droższa wersja, tym rzadziej występuje na rynku. Pełne systemy będą mogły konkurować z rozwiązaniami, które dominują na rynku, z produktami firm amerykańskich. Szpital, zamiast płacić sto tysięcy dolarów, zapłaci na przykład 70 tysięcy i będzie miał produkt polski, równie funkcjonalny, albo nawet lepszy" - mówi dr inż. Kulas.
Inteligentny sterowiec to kolejna innowacja prezentowana przez Centrum Doskonałości Wicomm. Ten autonomiczny obiekt latający przeznaczony jest do długotrwałych lotów. Dzięki temu urządzeniu można m.in. monitorować stan środowiska.
"Elektronika umożliwia zaprogramowanie celu lotu i zadań dla sterowca. Urządzenie może zmierzyć temperaturę, określić zanieczyszczenie powietrza, można go wysłać w miejsce zagrożenia, fotografować obiekty, nagrywać filmy" - wylicza dr inż. Kulas.
Zdaniem naukowców, urządzenie może zainteresować policję, przedsiębiorstwa energetyczne, firmy posiadające rozległe instalacje elektryczne i duże konstrukcje, np. Rafinerię Gdańską dysponującą długimi rurociągami. Urządzenie może stanowić też ofertę dla badaczy środowiska, którzy nie mają dużych możliwości zmierzenia temperatury i składu powietrza przekrojowo przez różne warstwy atmosfery.
"System kontroli dostępu, który skonstruowaliśmy i prezentujemy, jest bardzo tani i elastyczny" - ocenia ostatnią z wystawianych technologii dr inż. Kulas. System, o którym mowa zostanie w ciągu roku zainstalowany w budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
"Wyobraźmy sobie budynek, w którym jest około 500 pokoi. W każdym pokoju montujemy czytnik, który łączymy z zamkiem. Czytnik może wpuścić panią sekretarkę do pokoju albo nie - jeśli zostaje zwolniona z pracy. System daje możliwość elastycznego zarządzania ludźmi - można ich podzielić na grupy, przydzielić do zespołów, które mają wstęp do poszczególnych pomieszczeń" - tłumaczy dr inż. Kulas.
Dodaje, że ów system można wzbogacić o kamery - stąd określenie hybrydowy systemem dostępu. Kamery sprzężone z czytnikami pozwolą obserwować, kto dokąd wchodził i o której godzinie. Można też sterować funkcjonalnością systemu - w jednej kacie da się zapisać równocześnie: bilet uprawniający do korzystania z transportu miejskiego, program lojalnościowy do kin, wspólny dla całej politechniki system płatności bezgotówkowej w kafeteriach, płacenie za xero i kartę biblioteczną.
Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2008 odbywają się w dniach 21-23 października w Gdańsku.(PAP)