Dwa geny odpowiadają za rozwój glejaków mózgu

Dział: Genetyka

Geny p53 i Pten są zaangażowane w rozwój groźnych guzów mózgu - glejaków, donoszą na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA, wskazując jednocześnie na potencjalny cel terapii.

Glejaki to grupa najczęściej występujących i najgroźniejszych nowotworów pierwotnych mózgu. Guzy te powstają w wyniku niekontrolowanych podziałów komórek glejowych - stąd nazwa.

Ronald DePinho z Dana Farber Cancer Institute w Bostonie wraz z zespołem odkrył, że usunięcie dwóch genów p53 i Pten z mózgu myszy powoduje rozwój guzów podobnych do glejaków u tych zwierząt. Ponadto naukowcy wykazali, że obydwa z tych genów są często nieaktywne w mózgach pacjentów chorujących na ten rodzaj nowotworów.

Przyjmuje się, że glejaki rozwijają się z rodzaju nieprawidłowych neuronalnych komórek macierzystych. W związku z tym autorzy pracy badali również hodowle komórek macierzystych z mózgu myszy. Zahamowanie aktywności genów p53 i Pten utrzymywało komórki w stanie niezróżnicowania (podobnym do tego obserwowanego w komórkach macierzystych właśnie) i nasilało ekspresję genu o nazwie Myc - związanego z procesem nowotworzenia.

Podsumowując wyniki badań autorzy podkreślają, że kluczową rolę w rozwoju glejaków pełnią p53 i Pten, a Myc wydaje się być równie obiecującym celem terapii antynowotworowej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-23
Komentarze
Polityka Prywatności