O płci jaszczurki decyduje m.in. rozmiar jajka. Z dużych jajek wykluwają się dziewczynki, a z małych chłopcy - informują australijscy naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
"Przeprowadzone przez nas badania dowiodły, że rozmiar jaj jest jednym z czynników, które wpływają na płeć jaszczurek górskich. Duże jajo oznacza, że będzie dziewczynka, a małe zwiastuje chłopca" - mówi prowadzący badania Richard Shine.
Co więcej, gdy naukowcy pobrali z jaja trochę żółtka, mimo żeńskich chromosomów płciowych, wykluwał się samiec. Gdy natomiast do jaja wszczepiono trochę dodatkowego żółtka, wykluwały się samice.
W przypadku wielu zwierząt płeć potomstwa zależy od chromosomów płciowych. U ssaków i wielu gadów osobniki płci żeńskiej posiadają parę chromosomów X, a osobniki płci męskiej - jeden chromosom X i jeden chromosom Y. Jednak na przykład u aligatorów płeć potomstwa zależy od czynników środowiska, m.in. od temperatury w gnieździe.
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z Sydney wykazały, że genetycznie zdeterminowana płeć jaszczurek z gatunku Bassiana duperreyi może zmienić się również pod wpływem nagłego wzrostu lub spadku temperatury w gnieździe. W rezultacie wykluwają się chłopcy posiadający chromosomy XX i dziewczynki posiadające chromosomy XY.
"Byliśmy pewni, że temperatura nie będzie miała żadnego wpływu na płeć małych jaszczurek, jednak, gdy z jajek, które miały być dziewczynkami, zaczęli się wykluwać chłopcy przeżyliśmy szok" - opowiada Shine.
Naukowcy podkreślają, że tajemnica płci jaszczurek nie jest została jeszcze do końca odkryta i potrzebne są dalsze badania, by określić zależności dla poszczególnych gatunków.(PAP)