Pawiany żyją dłużej, gdy mają matki zdolne do silnych więzi społecznych

Dział: Biologia

Pawiany, których matki nawiązują silne relacje społeczne z innymi samicami, częściej dożywają dorosłości - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

"Jeśli jesteś pawianem, siła relacji społecznych twojej matki z innymi samicami jest najważniejszym wskaźnikiem, który pozwoli przewidzieć, że będziesz miał własne dzieci" - mówi główna autorka badań, profesor antropologii, Joan Silk z University of California w Los Angeles.

Odkrycie to jest o tyle ważne, że "zdolność przetrwania do wieku reprodukcyjnego jest rodzajem złotej miary, którą posługuje się biologia ewolucyjna" - dodaje współautorka badań, profesor biologii, Dorothy Cheney z University of Pennsylvania. Dorosłość reprodukcyjną pawiany osiągają w wieku pięciu lat.

"Samice, które dochowują swoje potomstwo do wieku reprodukcyjnego, mają nadzieję na przekazanie własnych genów. Badania te dowodzą więc, że silne relacje z innymi samicami wiążą się z przewagą ewolucyjną. W terminologii ewolucyjnej, uspołecznione mamy to lepiej przystosowane mamy. Przynajmniej w przypadku pawianów" - dodaje.

Zespół naukowców analizował zachowania 66 samic pawianów, badanych przez 17 lat w parku narodowym Moremi Game Reserve w Botswanie. Okazało się, że potomstwo matek nawiązujących silne więzi miało statystycznie półtora raza większe szanse na dożycie dorosłego wieku, niż potomstwo matek bardziej izolujących się od innych samic.

Naukowcy zaobserwowali, że najsilniejsze więzi matki miały z dorosłymi córkami, następnie z siostrami, ciotkami, kuzynkami i samicami nie spokrewnionymi. Jak podkreślają naukowcy, nie chodzi po prostu o towarzyskość jako taką, ale o silne więzi z wybranymi osobnikami.

"Te samice nawiązują silne relacje z poszczególnymi partnerkami. Nie traktują każdego tak samo. Spędzają dużo więcej czasu z wybranymi samicami, dbając o siebie nawzajem. Związki te wykazują tendencję do trwałości" - opowiada Silk.

Jak podkreśla, potrzebne są dodatkowe badania, które wytłumaczą, dlaczego takie zachowanie matek pomaga potomstwu. Być może w grę wchodzi hormon stresu, kortyzol. Jego podwyższony poziom może u naczelnych skutkować chorobami układu krążenia.

Jak przypominają naukowcy, wyniki badań na pawianach są zgodne z wynikami badań na ludziach, gdzie dowiedziono, że silne więzi emocjonalne okazują się korzystne dla zdrowia.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-06-18
Komentarze
Polityka Prywatności