Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
Zmiany klimatu przyczynią się do zaburzenia istniejących obecnie łańcuchów pokarmowych. Względnie najmniej ucierpią na tym małe, krócej żyjące zwierzęta, w przeciwieństwie do swych większych konkurentów, którzy mogą mieć gorszą tolerancję na ocieplający się klimat.
Różne gatunki zwierząt mają odmienne "okna termalne", czyli zakres tolerancji na zmieniającą się temperaturę. Optymalna temperatura wiąże się z korzystniejszymi warunkami odżywiania się, wzrostu czy reprodukcji.
"Zmieniający się klimat będzie faworyzował gatunki z szerokim oknem termalnym, żyjące krótko i o dużej puli genetycznej w populacji" - piszą badacze.
Przykładem gatunków, które maja wąskie okno termalne, są duże ryby, takie jak dorsz, które obecnie przenoszą się na północ Atlantyku. Samice dorszy mają bardzo wąskie "okno termalne", w obrębie którego mogą składać ikrę.
Badania opublikowane w "Science" koncentrują się na ekosystemie oceanów. Naukowcy wyliczają przykłady większych gatunków ryb, które ucierpiały na skutek ocieplenia klimatu. Zdaniem badaczy, ich obserwacje mogą się jednak odnosić również do ekosystemów lądowych.(PAP)