Zagrożenia związane z gwałtownym rozwojem nowych technologii, przemocą, narkotykami oraz współczesne wyzwania stojące przez instytucjami pracującymi z dziećmi - te tematy omawiali uczestnicy wtorkowej konferencji poświęconej wychowaniu, zorganizowanej w Senacie.
Jak powiedział PAP przewodniczący komisji, senator Kazimierz Wiatr, Senat od dawna dostrzega potrzebę zbudowania w Polsce atmosfery wychowawczej dla młodych ludzi. "W styczniu Senat ogłosił rok 2008 rokiem Andrzeja i Olgi Małkowskich (twórców harcerstwa w Polsce - PAP). Nie mamy wątpliwości, że wychowanie młodego pokolenia jest niezwykle istotne" - powiedział Wiatr.
Jak dodał, ostatnio pojawiło się wiele zagrożeń, z którymi styka się młodzież, a których nie było wcześniej. Osoby mające wpływ na wychowywanie dzieci powinny brać to pod uwagę. "Rozwój techniki i technologii jest tak szybki, że mamy poważne wątpliwości czy rozwój mentalny za tym nadąża. A może bardziej niż rozwój mentalny, czy nadąża za tym system prawny" - powiedział.
Wiatr podkreślił, że obecność w mediach pornografii, nadmierna poprawność polityczna, przejawiająca się np. w promocji orientacji homoseksualnej to wyzwania, którym trzeba przeciwstawić tradycyjne wartości, moralność i rodzinę. "Przy czym należy pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie rodziny jest też zależne od jej statusu materialnego" - podkreślił.
Współorganizator konferencji, rektor "Pedagogium", prof. Marek Konopczyński rozpoczął swoje wystąpienie od cytatu: "Nigdy jeszcze w historii nie działo się tyle złego i nie było tyle niecnych uczynków. Nigdy wcześniej nie było tylu podłych rodziców i tylu małych bandytów. Nigdy wcześniej nasz kraj nie tonął w takim bezmiarze złodziejstwa i patologii".
"Zacytowałem słowa wypowiedziane przez Fiodora Dostojewskiego w 1876 r., w czasach, które wprawdzie kojarzą się z wojnami, ale których nie identyfikujemy jako szczególnie niebezpieczne czy szczególnie patologiczne. Wkroczyliśmy w XXI wiek i jak się wydaje refleksja wielkiego rosyjskiego pisarza nie straciła na wartości. A może przesadzamy mówiąc i pisząc o zagrożeniach wychowawczych? Przecież istniały one zawsze, a ich ciężar gatunkowy zależał od przyjętej perspektywy wartościowania" - argumentował Konopczyński.
Konferencja "Zagrożenia wychowawcze XXI wieku" została zorganizowana w ramach Roku Andrzeja i Olgi Małkowskich, ustanowionego w 120. rocznicę urodzin twórców polskiego harcerstwa. W konferencji uczestniczyli głównie specjaliści w dziedzinie pedagogiki z uczelni oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, policji i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. (PAP)