Polacy nie odróżniają telewizorów plazmowych od LCD

Wybierając telewizor, Polacy kierują się raczej marką niż technologią - mówił dr inż. Piotr Garbat z Politechniki Warszawskiej podczas konferencji prasowej poświęconej telewizyjnym preferencjom mieszkańców naszego kraju.

Większość koncernów elektronicznych zarzuciła produkcję tradycyjnych odbiorników kineskopowych, koncentrując się na płaskich telewizorach. Najpopularniejszą są odbiorniki o przekątnej 29 - 32 cale, ale klienci coraz częściej sięgają po większe, 37- lub 42 - calowe, a nawet 50- calowe. Mniejsze ekrany są zwykle wykonywane jako ciekłokrystaliczne, większe (40 cali i więcej)- głównie plazmowe - oferują lepszy kontrast, odwzorowanie kolorów i ruchu, ale są dostępne tylko w rozmiarach od 37 cali w górę. W najbliższej przyszłości, po przyjęciu przez Polskę ostatecznego standardu telewizji cyfrowej, rynek zostanie zdominowany - zdaniem specjalistów - przez telewizory wyposażone w tunery cyfrowe, odbierające odpowiedni sygnał. Niestety do tej chwili specyfikacja nie została ostatecznie zatwierdzona.

Jak wykazały badania opinii publicznej, większość ankietowanych potrafi wskazać markę posiadanego odbiornika, ale nie wszyscy mogą pochwalić się znajomością technologii, w której został wykonany. Wiele osób każdy płaski telewizor nazywa "plazmą". Obie technologie - plazmowa i LCD - mają swoje mocne i słabe strony, dlatego rozwiązania technologiczne powinny wpływać na wybór odpowiedniego telewizora.

Wiedza technologiczna Polaków opiera się głównie na mitach powstałych w oparciu o poziom technologiczny sprzed kilku lat. Wciąż pokutuje przekonanie, że telewizor plazmowy nadaje się tylko do dużych pomieszczeń. Tymczasem to tylko kwestia wielkości ekranu - dla obecnie produkowanych małogabarytowych plazmowych telewizorów 37- calowych w zupełności wystarczy 140 cm odległości między ekranem HD a kanapą. Stwierdzenie, że plazma jest nietrwała to również mit. Współczesny ekran plazmowy jest znacznie trwalszy i zapewnia około 100á000 godzin oglądania w najwyższej jakości (przy użytkowaniu 8 godzin dziennie przez przynajmniej 34 lata będzie można cieszyć się znakomitą jakością obrazu). Brak ogólnej orientacji w rozwiązaniach technologicznych stosowanych obecnie w telewizorach i monitorach może przekładać się na nieświadomy wybór konsumenta, który podczas zakupu odbiornika rzadko kieruje się jego przeznaczeniem czy wpływem na środowisko naturalne.

Wybór telewizora zależy w ogromnym stopniu od jego przyszłego przeznaczenia. Telewizor plazmowy jest idealny nadaje do pomieszczeń urządzanych z myślą o oglądaniu filmów bądź telewizji. Głębokie kolory, szeroka gama barw, brak efektu smużenia, szeroki kąt patrzenia oraz wysoki współczynnik kontrastu sprawiają, że w takim odbiorniku znakomicie ogląda się zarówno kino domowe, jak i wydarzenia sportowe. Jeśli zależy nam na mniejszym ekranie, bardziej odpowiedni będzie odbiornik wykonany w technologii LCD. Sprawdzi się z pewnością w pomieszczeniu takim, jak sypialnia czy kuchnia.

Warto podkreślić, że obraz LCD zyskuje na jakości w miejscach intensywnie oświetlonych. Podsumowując, przed dokonaniem zakupu świadomy konsument powinien przede wszystkim poznać zalety i wady technologii, w których wykonywane są odbiorniki. Niezwykle istotne jest określenie przyszłego przeznaczenia telewizora. Jedynie w ten sposób klient może dokonać wyboru, który spełni jego oczekiwania. Może w tym pomóc na przykład przygotowana przez specjalistów z różnych dziedzin- - od wzornictwa do okulistyki- strona internetowa Centrum Dobrego Obrazu (www. centrumdobregoobrazu.pl).(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-11-20
Komentarze
Polityka Prywatności