Kości sprzed 1.2 mln lat świadczą o ewolucji ludzkiego mózgu

W Etiopii odkryto znakomicie zachowane kości miednicy należące do kobiety z gatunku Homo erectus, żyjącej 1.2 mln lat temu. Badania wykazały, że budowa anatomiczna miednicy umożliwiała jej rodzenie dzieci o stosunkowo dużej objętości czaszki - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".

"Są to najbardziej kompletne kości miednicy należące do Homo erectus, jakie kiedykolwiek dotąd znaleziono" - podkreśla współautor badań, Sileshi Semaw z Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. Dodaje, że znalezisko zachowało się w bardzo dobrym stanie, a jego analiza może zmienić dotychczasowe teorie na temat ewolucji ludzkiego mózgu.

Dotychczasowe badania opierały się na analizie budowy kości miednicy sprzed 1.5 mln lat, które pochodziły z Kenii. Okazuje się jednak, że kanał rodny w miednicy z Etiopii jest o 30 proc. większy.

Wcześniej uważano, że dzieci Homo erectus rodziły się z małymi głowami, które następnie w szybkim tempie rosły. Teraz okazuje się, że żyjący 1.2 mln lat temu przodkowie człowieka współczesnego byli lepiej przystosowani do rodzenia dzieci o dużych mózgach, niż dotąd przypuszczano.

Naukowców zastanowiły również inne cechy anatomiczne kości znalezionych w Etiopii. Należały one do osobnika o raczej krępej budowie ciała, takiej, którą spotyka się w chłodniejszych strefach klimatycznych. Oznacza to, że przodkowie człowieka dopiero później wykształcili smukłą sylwetkę.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-11-26
Komentarze
Polityka Prywatności