Na szkockiej wyspie odkryto skamieniałość prehistorycznego żółwia

Na szkockiej wyspie Skye odkryto najstarszą znaną skamieniałość żółwia wodnego - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Skamieniałość liczy 164 mln lat. Zdaniem naukowców, żółw ten był brakującym ogniwem pomiędzy żółwiami lądowymi i ich wodnymi potomkami.

Nowemu gatunkowi nadano nazwę Eileanchelys waldmani, co znaczy "żółw z wyspy". Eilean po gaelicku znaczy wyspa.

"Dlaczego żółwie weszły do wody? Nie mam pojęcia. Jest to prawdziwa zagadka - komentuje Jeremy Anquetin z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który brał udział w badaniach. - Teraz wiemy przynajmniej na pewno, że żółwie wodne pojawiły się około 164 mln lat temu".

Jego zdaniem, Eileanchelys może być przedstawicielem najstarszych znanych żółwi wodnych. Znalezisko to wypełnia liczącą 65 mln lat lukę pomiędzy żółwiami lądowymi z późnego triasu i wodną grupą żółwi z późnej jury.

Jak dodaje, w ostatnich latach odkrywano podobne skamieniałości w Rosji i Argentynie. Jednak znalezisko ze Szkocji jest najbardziej kompletne.

Zdaniem Anquetina, żółwie zamieszkiwały płytkie laguny i słodkowodne jeziora. W pobliżu naukowcy natknęli się na kości innych wodnych zwierząt, m.in. salamander i rekinów.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-04
Komentarze
Polityka Prywatności