Skamieniałość sprzed 220 milionów lat, którą odkryto w południowo-zachodnich Chinach, należy do najbardziej prymitywnych gatunków żółwi spośród dotąd poznanych - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Od czasów dinozaurów żółwie wyglądają niemal tak samo. Wszystkie odkrywane dotąd skamieniałości miały pancerze już uformowane. Najstarszym znanym dotąd przedstawicielem żółwi był Proganochelys, którego skamieniałość znaleziono na terenie Niemiec. Również on posiadał pancerz.
Okaz opisywany w najnowszym "Nature" nazwano Odontochelys semitestacea, "żółw o połowicznym pancerzu". Gatunek żył prawdopodobnie w wodzie.
Niektóre gady, takie jak krokodyle, mają skórę pokrytą płytkami kostnymi. Część naukowców spekulowała więc, że taka sama mogła być geneza skorupy żółwiej.
Analizy najnowszej skamieniałości dowodzą jednak, że pancerz uformował się u żółwi z przekształcenia elementów kości kręgosłupa i żeber, które rozszerzyły się i zrosły, tworząc twardą, ochronną skorupę. Jak dodaje Rieppel, obserwacje rozwijających się żółwich zarodków potwierdzają tę teorię.(PAP)