Dieta uboga w węglowodany może osłabiać intelekt

Dział: Biologia

Dieta uboga w węglowodany może osłabiać pamięć i inne zdolności intelektualne - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Appetite".

Naukowcy z Tufts University w Madford (stan Massachusetts) przeprowadzili badania w grupie 19 kobiet w wieku od 22 do 55 lat. Pozwolono im wybrać jeden z dwóch planów dietetycznych. Dziewięć kobiet zdecydowało się na dietę ubogą w węglowodany, a 10 na niskokaloryczną, zbalansowaną dietę zalecaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne.

Uczestniczki doświadczenia przeszły 5 cykli testów oceniających ich zdolności umysłowe, takie jak zdolność koncentracji, pamięć krótko- i długotrwałą oraz pamięć przestrzenną. Pierwsza seria testów odbyła się zanim kobiety rozpoczęły dietę; kolejne dwie przeprowadzono w pierwszym tygodniu jej stosowania, czyli wtedy, gdy w diecie ubogiej w węglowodany dochodzi do zupełnego wyeliminowania tych związków. Dwie ostatnie sesje testów odbyły się odpowiednio w drugim i trzecim tygodniu stosowania diety, kiedy to osoby na diecie ubogiej w węglowodany ponownie wprowadzają te związki na listę spożywanych pokarmów.

Okazało się, że u kobiet, które na tydzień wyeliminowały węglowodany zdolności pamięciowe stopniowo słabły. Było to widoczne zwłaszcza w czasie trudniejszych testów. W porównaniu z kobietami na diecie niskokalorycznej, panie te miały również wolniejszy czas reakcji oraz gorszą pamięć przestrzenną. Gdy węglowodany ponownie wprowadzono do diety sprawność umysłowa wracała do normy.

Jak przypominają autorzy pracy, wcześniejsze badania wskazywały, że dieta bogata w białka i tłuszcze może poprawiać na krótko zdolność koncentracji uwagi. Potwierdzono to również w tych doświadczeniach, gdyż kobiety na diecie ubogiej w węglowodany faktycznie osiągały lepsze wyniki w testach na czujność.

"Choć grupa biorąca udział w tych badaniach była niewielka, wyniki te dowodzą, że dieta jaką stosujemy może mieć bezpośredni wpływ na naszą sprawność intelektualną" - komentuje współautorka pracy Holly A. Taylor. Jej zdaniem, najsilniejszy negatywny wpływ na myślenie, zapamiętywanie i uczenie się mogą mieć diety ubogie w węglowodany lub zupełnie ich pozbawione. Dzieje się tak, gdyż głównym źródłem energii dla naszego mózgu jest glukoza, która bądź jest dostarczana organizmowi bezpośrednio w pokarmie, bądź uwalnia się w czasie rozpadu zjadanych przez nas złożonych węglowodanów. Mózg nie ma możliwości magazynowania glukozy, dlatego zmniejszenie spożycia węglowodanów ogranicza jego źrodło energii. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-17
Komentarze
Polityka Prywatności