Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".
Okazało się, że narzędzia są dużo starsze niż najstarsze znane kości Homo sapiens, pochodzące sprzed 195 tys. lat. Naukowcy ustalili, że warstwa popiołu wulkanicznego, w której znaleziono narzędzia, ma wiek 276 tys. lat.
Jak wyjaśnia współautor badań, Paul Renne z Centrum Geochronologii przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, duża część narzędzi to niewielkie ostrza, wykonane techniką, która wymagała złożonych funkcji poznawczych i sprawności manualnej
Gademotta było atrakcyjnym miejscem do osiedlania się ze względu na bliskość jeziora i łatwy dostęp do źródeł twardego czarnego szkła wulkanicznego - obsydianu, który jest doskonałym surowcem do wykonywania narzędzi. Łatwa dostępność obsydianu może być wytłumaczeniem tak wczesnego zaawansowania technologicznego narzędzi.
Problemem dla badaczy jest jednak brak kości Homo sapiens na stanowisku archeologicznym. Dlatego nie można w całą pewnością stwierdzić, że to ludzie wykonali te narzędzia. Niektórzy badacze spekulują, że twórcami narzędzi mogli być przedstawiciele innego gatunku należącego do rodzaju Homo.(PAP)