Nasi przodkowie mogli przez tysiące lat stykać się z neandertalczykami

Pierwsi ludzie, którzy zawędrowali ponad czterdzieści tysięcy lat temu na tereny dzisiejszej Hiszpanii, napotkali neandertalczyków.

Później ludzie oraz ich ewolucyjni krewniacy współistnieli tam bardzo długo, a może nawet krzyżowali się ze sobą - pisza naukowcy na lamach tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Neandertalczycy byli krewniakami człowieka współczesnego. Pomiędzy 250 tys. a 30 tys. lat temu zamieszkiwali częśc Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Najdłużej żyli w Europie Zachodniej. Ich znikniecie z powierzchni ziemi jest zagadka dla antropologów. Podejrzewa się, że przyczynili się do tego nasi przodkowie, którzy około 42 tys. lat temu, migrując na zachód Europy, wytępili neandertalczyków. Inna teoria głosi, ze neandertalczycy zostali wchłonięci przez ludzi na skutek krzyżowania się.

Najnowsze badania dowodzą, ze na Półwyspie Iberyjskim zachowały się ślady życia neandertalczyków datowane na czas po przybyciu człowieka. Ostrożna, wstępna data to 40 tys. lat, ale niewykluczone, ze odnalezione kości są dużo młodsze.

Przez dłuższy czas naukowcy nie byli pewni, czy znalezione na stanowisku Sima de las Palomas kosci należały do ludzi, czy neandertalczyków. Jednak najnowsze badania, prowadzone przez Michaela Walkera z Uniwersytetu Murcii w Hiszpanii i Erika Trinkausa z Washington University w Stanach Zjednoczonych, każą sądzić, że są to kości neandertalskie.

Co więcej, jak informują badacze, w porównaniu z wcześniejszymi neandertalczykami, kości z Sima de las Palomas budowa sa bardziej zbliżone do anatomii ludzkiej. Oznacza to, ze neandertalczycy wyewoluowali w podobnym kierunku, jak ludzie, lub, co bardziej prawdopodobne, krzyżowali się z ludźmi.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-23
Komentarze
Polityka Prywatności