Pierwsi ludzie, którzy zawędrowali ponad czterdzieści tysięcy lat temu na tereny dzisiejszej Hiszpanii, napotkali neandertalczyków.
Najnowsze badania dowodzą, ze na Półwyspie Iberyjskim zachowały się ślady życia neandertalczyków datowane na czas po przybyciu człowieka. Ostrożna, wstępna data to 40 tys. lat, ale niewykluczone, ze odnalezione kości są dużo młodsze.
Przez dłuższy czas naukowcy nie byli pewni, czy znalezione na stanowisku Sima de las Palomas kosci należały do ludzi, czy neandertalczyków. Jednak najnowsze badania, prowadzone przez Michaela Walkera z Uniwersytetu Murcii w Hiszpanii i Erika Trinkausa z Washington University w Stanach Zjednoczonych, każą sądzić, że są to kości neandertalskie.
Co więcej, jak informują badacze, w porównaniu z wcześniejszymi neandertalczykami, kości z Sima de las Palomas budowa sa bardziej zbliżone do anatomii ludzkiej. Oznacza to, ze neandertalczycy wyewoluowali w podobnym kierunku, jak ludzie, lub, co bardziej prawdopodobne, krzyżowali się z ludźmi.(PAP)