Polskie technologie dla energetyki wiatrowej

Dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.

Projekt otrzymał nagrodę drugiego stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

"Silnik wiatrowy składa się z dwóch śmigieł z których jedno napędza wirnik generatora prądu elektrycznego, a drugie będzie zamontowane na obudowie generatora, napędzając tym samym jego stojan. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu kątów natarcia łopat, wirnik generatora i stojan obracają się w przeciwnych kierunkach" - tak istotę pierwszego wynalazku tłumaczą jego autorzy za pośrednictwem rzeczniczki prasowej uczelni, Małgorzaty Wanke- Jakubowskiej.

Jak wyjaśniają, bezwzględne obroty wirnika generatora prądu, przy tych samych warunkach wiatrowych, są w efekcie większe, niż w rozwiązaniach klasycznych z jednym wirnikiem (śmigłem). Z badań modelowych wynika, że zwyżka mocy wynosi około 25 proc.

"W wynalazku drugim siłownia została umieszczona w obudowie rurowej (zbliżonej do dyszy de Lavala). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano dodatkowe zwiększenie mocy prądu elektrycznego o kolejne 40 proc. Jednocześnie siłownia ta rozpoczyna generować prąd elektryczny przy mniejszych prędkościach wiatru niż 6 m/s" - mówią naukowcy.

Z wyjaśnień wynika, że w rozwiązaniach klasycznych prędkości te muszą być większe.

Opracowane przez wrocławskich badaczy siłownie mogą być stosowane do napędu urządzeń monitoringu leśnego i drogowego, obserwatoriów hydrologiczno-meteorologicznych, małych gospodarstw agroturystycznych, jachtów morskich itp.

"Zastosowanie tych konstrukcji umożliwi w zależności od wybranego rozwiązania uzyskanie o 40 proc. lub 65 proc. większej mocy prądu elektrycznego w porównaniu do dotychczas stosowanych siłowni wiatrowych" - zapewniają dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-23
Komentarze
Ostatnie:
27.12.2008 18:35
Dodał(a): ~Sly
czy jest już jakaś firma która zajęła sie produkcją?
jestem zainteresowany kupnem do domku jednorodzinnego.
proszę o info.
Polityka Prywatności