Głośno i wyraźnie...

Dział: Biologia

Szczurom, które mają problemy ze słuchem, poprzez odpowiednie ćwiczenia, można pomóc w części problemów z rozpoznaniem dźwięków - przekonują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Podczas badań dzięki treningowi i poprawie przekaźnictwa neuronalnego zwierzęta odzyskały możliwość rozróżniania dźwięków.

Przekazywanie informacji w obrębie części skroniowej kory mózgu umożliwia nam odróżnianie dźwięków prowadzonej rozmowy od hałasu otoczenia. Podejrzewa się, że zaburzenia w tym właśnie przekazywaniu neuronalnym u małych dzieci prowadzą do opóźnień i problemów w rozwoju mowy i kłopotów z czytaniem.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na zdrowych dorosłych osobnikach wykazały, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom można poprawić przekazywanie sygnału w korze skroniowej.

Xiaoming Zhou i Michael Merzenich z East China Normal University w Szanghaju badali czy takie same ćwiczenia mogą poprawić przekazywanie skroniowe i słuch szczurom, które mają te procesy zaburzone podczas rozwoju.

Odkryli, że u zwierząt, które od urodzenia hodowano w izolowanych akustycznie pomieszczeniach, z upośledzonym przekazywaniem skroniowym, ćwiczenia poprawiają umiejętność rozróżniania właściwego dźwięku od hałasu otoczenia.

Jednocześnie u badanych szczurów poprawiała się zdolność do przekazywania sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi kory skroniowej.

Autorzy pracy mają nadzieję, że dzięki intensywnym treningom będzie można pomagać również dzieciom z zaburzeniami słuchu wywodzącymi się z upośledzenia przekaźnictwa w obrębie kory skroniowej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-29
Komentarze
Polityka Prywatności