Mężczyznom sprzed 60 tys. lat łatwiej przychodziło "pożegnanie z Afryką" niż kobietom. Badania genetyczne dowodzą, że w populacji, która wówczas opuściła Afrykę, mężczyźni mieli przewagę liczebną - informują naukowcy na łamach "Nature Genetics".
Naukowcy doszli do takiego wniosku, śledząc zmiany w żeńskim chromosomie płciowym X i tzw. autosomach (chromosomach nie związanych z płcią).
Zdaniem badaczy, zastosowana przez nich metoda porównywania chromosomu X z autosomami może stać się znakomitym narzędziem w kolejnych badaniach historycznych czy antropologicznych. Dzięki tej metodzie można ustalić proporcję mężczyzn i kobiet w historycznej populacji. Wcześniejsze metody nie pozwalały na uzyskanie takich rezultatów.
Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego występowała taka dysproporcja płci. Jak wyjaśnia główny autor badań, Alon Keinan z Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych, jest to jednak zgodne z wieloma obserwacjami antropologów. "W społecznościach łowiecko-zbierackich migracje na krótkie dystanse są domeną kobiet, a na długie - mężczyzn" - wskazuje Keinan.(PAP)