Otwarcie wystawy "90 lat na poznańskim niebie" uświetniło we wtorek 90. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w Poznańskiem na początku stycznia 1919 r.
Na otwartej we wtorek w Poznaniu wystawie "90 lat na poznańskim niebie" zaprezentowane zostały fotografie dokumentujące obecność lotnictwa wojskowego w Wielkopolsce od czasów odzyskania niepodległości, przez pierwsze lata funkcjonowania jednostki lotniczej do czasów współczesnych.
W trakcie uroczystości zaprezentowana została też replika samolotu Albatros - niemieckiego myśliwca z czasów I wojny światowej.
Pod znajdującym się w pobliżu lotniska pomnikiem, upamiętniającym wydarzenie sprzed 90 lat, przedstawiciele władz samorządowych i wojska złożyli wieńce i kwiaty.
6 stycznia 1919 roku podczas walk zajęto wieś Ławicę pod Poznaniem, gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe.
Kiedy, po krótkotrwałych walkach, komendant lotniska poddał jednostkę, Polacy przejęli kilkaset rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych oraz balonów obserwacyjnych. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Wartość zdobytego łupu szacowana była na 200 milionów marek niemieckich.
Na tych samolotach, już z polskimi znakami, 9 stycznia 1919 r. Wiktor Pniewski wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Na samolotach tych walczono później o Lwów oraz odpierano wojska bolszewickie w 1920 r. Na miejscu niemieckiego lotniska od 1919 r. funkcjonuje obecnie port lotniczy Poznań-Ławica. (PAP)