Komórki nerwowe kobiet bardziej odporne na głodzenie

Dział: Biologia

Neurony pobrane z żeńskiego mózgu są bardziej odporne na głodzenie niż neurony męskie - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Biological Chemistry".

Badacze ze Szpitala Dziecięcego przy Centrum Medycznym Uniwersytetu w Pittsburgu zaobserwowali, że przy niedoborach pokarmu neurony samców gryzoni szybko marnieją i umierają, podczas gdy neurony samic robią wszystko, by zgromadzić zapasy energii i przetrwać.

Doświadczenia prowadzono na komórkach nerwowych z mózgów gryzoni - szczurów lub myszy. Naukowcy hodowali na oddzielnych szalkach neurony pobierane od samic i od samców, a następnie poddali je 72- godzinnej głodówce.

Po 24 godzinach neurony samców były w znacznie gorszym stanie niż neurony samic. Na przykład ich procesy oddechowe osłabły o ponad 70 proc., podczas gdy w komórkach żeńskich - o 50 proc. Ponadto, więcej z nich ginęło w procesie autofagii, w trakcie którego komórka sama zaczyna rozkładać swoje składniki, by uzyskać energię do życia. Natomiast, w neuronach samic zaczynało się tworzyć więcej kropli tłuszczu, służących za rezerwuary energii.

Czyżby mózgi żeńskie były zatem odporniejsze na głodzenie niż męskie? Naukowcy podkreślają, że wyniki badań na hodowlach komórek nie muszą odzwierciedlać tego, co naprawdę dzieje się w mózgach żywych zwierząt w czasie niedoboru pokarmów.

Tego typu modele badawcze pozwalają jednak analizować reakcje neuronów w warunkach ściśle kontrolowanych, niezależnie od czynników zewnętrznych. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-28
Komentarze
Polityka Prywatności