Skorupy jaj wielu gatunków dinozaurów i pozostałości po gniazdach, w których wykluwały się młode - odkryli naukowcy w Korei Południowej. O ich badaniach informuje serwis Discovery News.
"Jest to jeden z największych na świecie obszarów, na którym znajdują się skamieniałe jaja dinozaurów - wyjaśnia współautor badań, Ihsan Al-Aasm z University of Windsor w Kanadzie. - Inne ważne obszary znajdują się w Chinach, Indiach, Urugwaju i Mongolii".
Naukowcy badali ponad 200 jaj i 17 gniazd wydobytych z koreańskiej formacji skalnej w Seonso. Wiele jaj jest we względnie dobrym stanie, w niektórych ciągle widać otworki, którymi do środka dostawał się tlen, a wydostawał dwutlenek węgla. Być może dinozaury zakopywały jaja w ziemi, jak robią to żółwie - spekulują badacze.
Na podstawie badań skorup jaj naukowcy mogli wnioskować o klimacie, jaki panował w tamtych czasach. Okazuje się, że klimat wykazywał sezonową zmienność - okresy intensywnych opadów przeplatane były okresami suszy. Zdaniem naukowców dinozaury gromadziły w swoich organizmach zapasy wody na suche miesiące.(PAP)