Aby zapewnić sukces reprodukcyjny, plemniki stosują wszelkie dostępne sposoby - informuje "New Scientist". Wiadomo na przykład, że plemniki szympansów, które nie grzeszą wiernością, są szybsze i sprawniejsze niż w przypadku niemal monogamicznych goryli.
Sigal Balshine z kanadyjskiego Mc Master University w Hamilton wraz z kolegami badał pielęgnice - ryby żyjące w środkowoafrykańskim jeziorze Tanganika. U różnych gatunków pielęgnic rozmnażanie przebiega w różny sposób - od monogamii do swobodnego wyboru partnera, a raczej dawcy spermy.
Naukowcy sklasyfikowali promiskuityzm, czyli skłonność do kopulacji z różnymi samcami 29 gatunków ryb w przedziale od zera do czterech, po czym zbadali wielkość i szybkość poruszania się plemników. Wzięto poprawkę na pokrewieństwo pomiędzy gatunkami, ustalone na podstawie badania mitochondrialnego DNA.
Jak się okazało, im więcej samców starało się o samice w danym gatunku, tym większe, szybsze, dłużej żyjące i liczniejsze były plemniki. Małe plemniki gatunków monogamicznych osiągały prędkość około 50 mikronów na sekundę, podczas gatunki najbardziej rozwiązłe produkowały znacznie więcej plemników dwukrotnie szybszych. Wcześniej uważano, że ewolucja może premiować wielkość czy szybkość plemników kosztem innych ich cech, jednak okazało się, że wszystkie parametry mogą się poprawiać jednocześnie (choć nie wykluczone, że gatunki lepsze w produkcji spermy mogą to przypłacać na przykład gorszym rozwojem mięśni.(PAP)