Szlaki prehistorycznych migracji grup ludzkich można zrekonstruować, badając bakterie zamieszkujące od tysięcy lat żołądek człowieka - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Helicobacter pylori występuje wyłącznie w ludzkich żołądkach. Wywołuje chorobę wrzodową, a nawet raka. Ponieważ Helicobacter mutuje szybciej niż ludzkie DNA, naukowcy postanowili przeprowadzić badania porównawcze DNA bakterii na obszarze wysp Pacyfiku.
Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie opuścili Afrykę około 60 tys. lat temu i, podążając wybrzeżem oceanu, rozprzestrzenili się stopniowo na obszarze Azji. Już wtedy nieśli Helicobacter w swoich żołądkach. Później, około 31-37 tys. lat temu, dotarli do Nowej Gwinei i Australii. Kolejna migracja na Pacyfik miała miejsce około 5 tys. lat temu z Tajwanu. W tym czasie na Tajwanie istniały społeczności rolnicze.
Zdaniem archeologów, migrację podejmowano w celu kolonizacji, nie zaś eksploracji nowych terytoriów. Naukowcy nie potrafią jednak odpowiedzieć na pytanie, co skłoniło ludzi do podjęcia tak heroicznego czynu, i to w czasach, kiedy Egipcjanie dopiero zaczynali uczyć się żeglugi.(PAP)