Nietoperze wyśpiewują serenady

Dział: Biologia

Nietoperze wydają skomplikowane odgłosy wabiąc samice w czasie godów - ustalili naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego. Wyniki swoich analiz zamieszczają w najnowszym numerze "Public Library of Science".

Molosy meksykańskie (Tadarida brasiliensis mexicana) to gatunek nietoperzy zamieszkujący południową i środkową Amerykę oraz południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Naukowcy spędzili trzy lata analizując dźwięki wydawane przez te zwierzęta.

Okazało się, że u samców pewne sylaby układają się w dłuższe, skomplikowane frazy, pełniąc funkcję przywabiania samic i odstraszania innych samców. Nietoperze nagrywano w Teksasie, m.in. w okolicach kompleksu sportowego Kyle Field, gdzie, zdaniem naukowców, może mieszkać do 250 tys. osobników.

"Wydawane przez nie dźwięki są bardzo trudne do uchwycenia ludzkim uchem, ponieważ mają wysoką częstotliwość" - wyjaśnia główna autorka badań, Kirsten Bohn. Jak opisuje, dźwięki godowe mają określoną, stałą sekwencję, tworząc coś na kształt pieśni miłosnej.

Wyniki badań były zaskoczeniem. Do tej pory naukowcy uważali, że takie ssaki, jak nietoperze nie mają żadnych reguł językowych w znaczeniu skomplikowanych struktur, umożliwiających przekaz bardziej złożonych komunikatów.

"Wyjątek to być może wieloryby. Widzimy za to takie sekwencje często u ptaków, ale tylko u nich. Okazało się, że u nietoperzy dźwięki mają charakter bardzo swoisty i ustrukturyzowany. Dzięki temu, mamy model do badań nie tylko komunikacji u innych zwierząt, ale i u ludzi" - podkreśla Bohn.

Naukowcy dodają, że nietoperze są bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają ogromną ilość owadów, zarówno w miejscu stałego pobytu, jak i na trasach swoich migracji.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-08-31
Komentarze
Polityka Prywatności