Energia ze szklanych liści

Szklane "liście" mogą wytwarzać energię elektryczną dzięki parowaniu - informuje "New Scientist". Prawdziwe liście stale tracą wodę dzięki procesowi parowania - transpiracji. To transpiracja pozwala przemieszczać wodę z korzeni do najwyższych gałęzi drzew.

Sztuczne liście opracowane przez Michela Maharbiza z University of California w Berkeley także tracą wodę dzięki parowaniu, co pozwala przemieszczać wodę, a co za tym idzie - generować energię.

Maharbiz współpracował z kolegami z University of Michigan oraz Massachusetts Institute of Technology, by zbudować "liście" ze szklanych płytek z siecią rozgałęziających się rurek wypełnionych wodą, przypominających żyłki liścia. Najcieńsze, końcowe odcinki kanalików sięgają do brzegów płytki i mają otwarte końce, co pozwala wodzie swobodnie odparowywać.

Odpowiednio rozmieszczone metalowe płytki sprawiają, że wystarczy przerywać strumień pobieranej przez sztuczny liść wody pęcherzykami powietrza, aby dochodziło do generowania energii elektrycznej.

Dzięki odmiennym właściwościom wody i powietrza za każdym razem, gdy w układzie znajdzie się pęcherzyk powietrza, dochodzi do zmian pojemności elektrycznej i ładowany jest kondensator gromadzący energię.

Jeden pęcherzyk powietrza podnosi napięcie na kondensatorze o 2 do 5 mikrowoltów. Na razie centymetr sześcienny sztucznego liścia daje około 2 mikrowatów energii, ale modyfikacje powinny zwiększyć wydajność nawet kilkaset razy.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-08-31
Komentarze
Polityka Prywatności