Lodowce znajdujące się na Wyżynie Tybetańskiej, zaopatrujące w wodę największe chińskie rzeki potnieją w zastraszającym tempie - donosi serwis ScienceDaily.
W krótkim terminie szybkie topnienie lodowców będzie powodowało stałe zasilenie rzek, jednak w dalszej przyszłości, kiedy obszary glacjalne znikną niemal całkowicie z Wyżyny Tybetańskiej, największe chińskie rzeki mogą ulec stopniowemu wysuszeniu. Naukowcy ostrzegają, że zniknięcie lodowców może być procesem nieodwracalnym. Dlatego podkreślają potrzebę walki z globalnym ociepleniem.
Powstrzymanie zanikania wiecznego śniegu z chińskich obszarów wysokogórskich, w których jest on głównym elementem przyrody, jest konieczne dla zachowania równowagi w tym unikalnym na skalę światową ekosystemie.
Chińscy badacze podkreślają także problemy jakie topnienie lodowców sprawia mieszkańcom Wyżyny Tybetańskiej trudniącym się hodowlą zwierząt. Stale podnoszący się poziom jezior i ich łączenie powoduje zalewanie pastwisk i znaczne ograniczenie powierzchni na której możliwe jest prowadzenie wypasu. (PAP)