W mrowiskach i ulach brak miejsca na egoizm

Dział: Biologia

Pszczoły i mrówki świetnie współpracują w grupie. Są nawet w stanie oddać życie, jeśli jest to pożyteczne dla dobra wspólnego społeczności - informuje pismo "Journal of Evolutionary Biology".

Zespół naukowców z Uniwersytetów w Edynburgu i w Oksfordzie analizował zachowania stadne zwierząt. Okazało się, że mrówki i pszczoły ściśle ze sobą współpracują, by zapewnić przetrwanie materiału genetycznego. Każda jednostka działa na korzyść całości.

W przypadku pszczół miodnych niektóre osobniki pełnią rolę swego rodzaju "służb porządkowych". Pszczoły robotnice niszczą na przykład jaja, które nie zostały złożone przez królową, by zwiększyć szanse "królewskiego potomstwa" na przetrwanie.

"Mrówki i pszczoły jednoczą się w grupie. Pszczoły robotnice są zawsze gotowe do pracy na rzecz całej społeczności. Są gotowe poświęcić nawet swoje życie, gdyż wiedzą, że królowa zapewni ich genom przetrwanie" - mówi prowadzący badania dr Andy Gardner z Uniwersytetu w Edynburgu.

Takiej godnej podziwu współpracy i oddania naukowcy nie zauważyli w innych grupach zwierząt.

"Bizony i ryby trzymają się w grupie z czysto egoistycznych pobudek - usiłują wcisnąć się pomiędzy inne osobniki i być w samym środku stada, gdyż dzięki temu są mniej narażone na atak drapieżcy" - mówi dr Gardner.

Badania te przywodzą na myśl niektóre filmy animowane np. "Mrówka Z" czy "Film o pszczołach", gdzie insekty żyły w silnie zhierarchizowanych społecznościach i każdy osobnik był trybikiem wielkiej sprawnie działającej maszyny.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności