Kości Człowieka Pekińskiego, przedstawiciela gatunku Homo erectus, mogą być o 200 tys. lat starsze niż dotąd szacowano - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
W jaskini odkopano kości należące do 40 osobników. Tym samym jaskinia Zhoukoudian okazała się najbogatszym na świecie źródłem kości Homo erectus.
Naukowcy pod kierunkiem Guanjun Shena z uniwersytetu w Nanjingu w Chinach zastosowali nowoczesną technikę datowania kości opartą na pomiarze rozpadu izotopów glinu i berylu w ziarnach kwarcytów. Dzięki niej mogli ustalić bardziej precyzyjny wiek skamieniałości.
Analizy dowiodły, że znalezisko liczy sobie 750 tys. lat, czyli o około 200 tys. więcej niż dotąd sądzono.
Pierwsze kości Homo erectus odkryte zostały w 1892 r. na Jawie przez paleontologa Eugene Duboisa. Homo erectus mierzyli 145-180 cm wysokości, mieli postawę wyprostowaną i używali narzędzi kamiennych. Mieli tors o bardziej beczkowatym kształcie i nieco większy niż ludzie współcześni. Pojemność mózgoczaszki Homo erectus wahała się od 650 do 1250 cm3. Pojemność dzisiejszych ludzi to 1100-1800.
Pierwsi przedstawiciele Homo erectus pojawili się około 2 mln lat temu w Afryce, skąd wyemigrowali do Europy i Azji. Jednym ze śladów tej migracji są kości znalezione w Dmanisi w Gruzji sprzed 1,75 mln lat i z Jawy sprzed 1,6 mln lat. Homo erectus wyginął około 350 tys. lat temu. Izolowane grupy na Jawie mogły żyć jeszcze 50 tys. lat temu.(PAP)