Metanol z węgla to w polskich warunkach najbardziej opłacalny wariant produkcji paliw z tego surowca. Metanol może być stosowany zarówno jako domieszka do paliw, albo jako samodzielne paliwo. Teraz metanolu na potrzeby krajowego przemysłu chemicznego, nie produkuje się w Polsce.
Minimalny poziom opłacalności dla produkcji metanolu lub wodoru to 1-1,2 tys. zł za tysiąc metrów sześciennych gazu. Obecnie cena dla odbiorców przemysłowych to ok. 1,2-1,4 tys. zł.
Według ekspertów, najlepszą lokalizacja dla instalacji do produkcji metanolu byłyby Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Przy wskazaniu tego zakładu brano pod uwagę lokalizację, infrastrukturę oraz dostęp do złóż węgla kamiennego. Innymi wariantami były zakłady chemiczne w Oświęcimiu i Puławach.
"Posiadane przez Polskę zasoby węgla są atutem, nowe technologie węglowe powinny pozwolić ten atut lepiej wykorzystać" - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Według analiz do 2030 r. do procesu zgazowania mogłyby być wykorzystywane zasoby węgla Kompanii Węglowej, KWK Bogdanka oraz uzupełniająco z Południowego Koncernu Węglowego lub Katowickiego Holdingu Węglowego.
Analizę przeprowadziły Biuro Studiów, Projektów i Realizacji "Energoprojekt-Katowice" i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla na zlecenie Ministerstwa Gospodarki.(PAP)