Szkielety mastodontów w stolicy Mołdawii

W stolicy Mołdawii podczas oczyszczania miejskiego jeziora Valia Morilor znaleziono szkielety mastodontów, które żyły na tym terenie przed milionami lat.

Jak poinformowali pracownicy Narodowego Muzeum Archeologii i Historii Mołdawii, grupa paleontologów wydobywa obecnie kości z gruntu i konserwuje je. Wiek i gatunek mastodontów naukowcy ustalą po dokładniejszym zbadaniu mastodontów i piaszczystej gliny jeziora.

Mastodonty, bliscy krewniacy mamutów, zamieszkiwały w Europie i Ameryce. Wymarły ok. 2 miliony lat temu. Szkielet mastodonta to dość rzadkie znalezisko w Europie. U mastodonta, który, w odróżnieniu od mamuta, zjadał liście drzew, a nie trawę, kły były proste, a nie wygięte do góry. Wysokość zwierzęcia wynosiła ok. trzy i pół metra, a waga - ok. sześć ton.

Jak powiedział pracownik Instytutu Zoologii Akademii Nauk Mołdawii Teodor Obade, naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pozwoli wyjaśnić, jakie gatunki mastodontów żyły na tym terytorium, jaka jest różnica między nimi a innymi gatunkami tych zwierząt, żyjących w różnych regionach Europy, a także to - kiedy i dlaczego one wymarły.

Fragmenty szkieletów mastodontów odnajduje się w Mołdawii w przybliżeniu raz na 25 lat, jednak po raz pierwszy znaleziono kości należące do kilku zwierząt. Są one rozrzucone na powierzchni około 900 metrów kwadratowych. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-31
Komentarze
Polityka Prywatności