Badacze odkryli tajemnicę niezwykłej wytrzymałości biegusa tundrowego. Ten mały wędrowny ptaszek z rodziny bekasowatych zawdzięcza ją pokarmowi bogatemu w kwasy Omega 3. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Journal of Experimental Biology".
Niezwykle ważnym przystankiem w czasie podróży jest Zatoka Fundy na wschodnim wybrzeżu Kanady, gdzie ptaki spędzają dwa tygodnie i pałaszują małe przybrzeżne raczki (bełkaczki pospolite) mające największy poziom kwasów Omega 3 ze wszystkich stworzeń morskich.
Jak twierdzi badacz Jean-Michel Weber z Uniwersytetu w Ottawie, kwasy Omega 3 zwiększają wydolność tlenową w większym stopniu niż trening wytrzymałościowy.
Naukowca zaintrygowało, że biegus tundrowy pracuje nad swoją kondycją po prostu jedząc. Postanowił więc zbadać cudowne właściwości Omega 3 na mniej aktywnych fizycznie ptakach - przepiórkach. Zastanawiało go, czy uda się zwiększyć wydolność "leniwych" przepiórek karmiąc je pokarmem zawierającym Omega 3.
Rezultaty eksperymentu przeszły oczekiwania badaczy. Okazało się, że u przepiórek, które przez 6 tygodni otrzymywały pokarm bogaty w Omega 3, aktywność enzymów oksydacyjnych włókien mięśniowych zwiększyła się aż o 58-90 proc. Takiego wyniku nie osiągają nawet atleci, u których aktywność enzymów oksydacyjnych po siedmiu tygodniach intensywnego treningu wytrzymałościowego zwiększa się jedynie o 38-78 proc. A przepiórki osiągnęły lepszy rezultat nie ruszając się z miejsca.
Choć sekret działania kwasów Omega 3 na ptaki nie jest jeszcze znany, Weber deklaruje, że zrobi wszystko, żeby go odkryć.(PAP)