Jesteśmy słabsi od szympansów, ale subtelniejsi

Dział: Biologia

Dlaczego człowiek jest słabszy od szympansa, mimo że szympans jest naszym bardzo bliskim ewolucyjnie kuzynem? Okazuje się, że chodzi nie tylko o słabsze mięśnie. Istotne jest również to, że ewoluując nasz mózg postawił na subtelność, a nie na siłę - pisze antropolog amerykański na łamach "Current Biology".

Przeciętny szympans jest około czterech razy silniejszy od przeciętnego człowieka. W budowie mięśni u ludzi i szympansów występują istotne różnice. Jednak, zdaniem antropologa ewolucyjnego, Alana Walkera z Penn State University, sekret tkwi nie tylko w mięśniach.

Relatywnie do masy ciała szympansy mają dużo mniej istoty szarej w rdzeniu kręgowym. Oznacza to mniejszą liczbę neuronów motorycznych, a zatem mniejszą kontrolę neuronalną nad ruchem mięśni. U ludzi jest na odwrót - więcej neuronów ruchowych i przez to większa kontrola mózgu nad ruchem mięśni.

Dzięki temu możemy angażować nasze mięśnie w bardziej delikatne i subtelne ruchy, które wymagają raczej precyzji niż siły - takie jak nawlekanie igły. Z kolei szympansy, żeby wykonać jakąś czynność, muszą niekiedy angażować więcej mięśni niż jest to niezbędne.

Jak dodaje Walker, oprócz zdolności do wykonywania precyzyjnych czynności, człowiek jest też długodystansowcem - w przeciwieństwie do małp potrafi oszczędzać energię i rozkładać wysiłek na dłuższy czas.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-04-08
Komentarze
Polityka Prywatności