Pomiędzy 100 tys. a 30 tys. lat temu neandertalczycy zamieszkiwali rozległy obszar rozciągający się od Europy do zachodniej Azji i Bliskiego Wschodu. Na łamach pisma "Public Library of Science" naukowcy dowodzą, że ci wymarli krewniacy ludzi dzielili się na trzy odmienne antropologicznie grupy.
Virginie Fabre, Silvana Condemi i Anna Degioanni z Uniwersytetu w Marsylii oparły się na badaniach genetycznych tzw. mitochondrialnego DNA neandertalczyków. Jest to DNA zawarte w elementach komórek, zwanych mitochondriami, pełniących funkcję komórkowych "elektrowni". Badania były możliwe dzięki pracom innego zespołu, który w 1997 roku zsekwencjonował mitochondrialne DNA pobrane z 12 szkieletów neandertalczyków.
Najnowsze rezultaty potwierdzają istnienie trzech odrębnych grup i sugerują możliwość istnienia czwartej, w Azji zachodniej. Zdaniem badaczek pomiędzy grupami mogło dochodzić do migracji.
Różnorodność neandertalczyków tłumaczy się wpływem zróżnicowanych warunków klimatycznych panujących na obszarze ich występowania.(PAP)