Neandertalczycy dzielili się na trzy podgrupy

Pomiędzy 100 tys. a 30 tys. lat temu neandertalczycy zamieszkiwali rozległy obszar rozciągający się od Europy do zachodniej Azji i Bliskiego Wschodu. Na łamach pisma "Public Library of Science" naukowcy dowodzą, że ci wymarli krewniacy ludzi dzielili się na trzy odmienne antropologicznie grupy.

Naukowcy już wcześniej brali pod uwagę taką hipotezę. Sugerowały ją analizy budowy szkieletów. Na tej podstawie wyodrębniano grupę zachodnioeuropejską, południowoeuropejską i bliskowschodnią.

Virginie Fabre, Silvana Condemi i Anna Degioanni z Uniwersytetu w Marsylii oparły się na badaniach genetycznych tzw. mitochondrialnego DNA neandertalczyków. Jest to DNA zawarte w elementach komórek, zwanych mitochondriami, pełniących funkcję komórkowych "elektrowni". Badania były możliwe dzięki pracom innego zespołu, który w 1997 roku zsekwencjonował mitochondrialne DNA pobrane z 12 szkieletów neandertalczyków.

Najnowsze rezultaty potwierdzają istnienie trzech odrębnych grup i sugerują możliwość istnienia czwartej, w Azji zachodniej. Zdaniem badaczek pomiędzy grupami mogło dochodzić do migracji.

Różnorodność neandertalczyków tłumaczy się wpływem zróżnicowanych warunków klimatycznych panujących na obszarze ich występowania.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-04-28
Komentarze
Polityka Prywatności