Delfiny, które śpią i pływają jednocześnie, potrafią "wyłączyć" jedną półkulę mózgu, podczas gdy druga czuwa. Badania wykazały, że ciągła czujność i brak "normalnego" snu wcale tych ssaków nie męczy - informuje "Journal of Experimental Biology".
W dalszej części eksperymentu, naukowcy badali, w jaki sposób delfiny rejestrują obrazy. Oczy tych ssaków nie są osadzone obok siebie, lecz po dwóch stronach głowy, więc ich widzenie stereoskopowe jest ograniczone. Badacze nauczyli delfiny rozpoznawać dwie kolorowe figury prawym okiem, zakładając, że półkula odpowiedzialna za widzenie lewym okiem jest uśpiona.
Zaskoczeniem okazał się fakt, że obie półkule pozostawały w kontakcie, gdyż delfiny bez uprzedniego treningu potrafiły rozpoznawać te same figury lewym okiem.
Ostatnia część badania polegała na połączeniu bodźców dźwiękowych z wizualnymi. Po 120 godzinach nieustannych badań u delfinów nie zaobserwowano żadnych oznak zmęczenia wynikającego z niedoboru snu. W przypadku prowadzących badania naukowców było wręcz przeciwnie.(PAP)