Białko dinozaura sprzed 80 mln lat

Miękkie tkanki dinozaura sprzed 80 mln lat, w tym pozostałości naczyń krwionośnych i białka kolagenu, odkryli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Swoje odkrycie opisują na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".

Naukowcy są przekonani, że odkryli resztki naczyń krwionośnych i kolagenu w skamieniałości hadrozaura sprzed 80 mln lat, należącego do gatunku Brachylophosaurus canadensis. Gdyby to się potwierdziło, byłyby to najstarsze znalezione tkanki miękkie.

Badacze, zamiast odsłonić kości na stanowisku paleontologicznym, wydobyli je razem z otaczającym je piaskowcem. Następnie całość przetransportowali do laboratoriów. Chcieli w ten sposób uniknąć zanieczyszczenia znaleziska substancjami pochodzenia organicznego, które mogłoby zafałszować wyniki badań. Analizy prowadzone w kilku niezależnych laboratoriach miały zagwarantować większą obiektywność wyników.

Do badań użyto mikroskopów elektronowych i spektrometrów masowych, żeby poznać strukturę i skład chemiczny skamieniałości. Następnie chemicznie zidentyfikowano białka zawarte w tkankach. Przypuszcza się, że odkryto również hemoglobinę. Niektórzy badacze uważają jednak, że hemoglobina dostała się do próbek na skutek ich zanieczyszczenia.

"Wierzymy, że ta hemoglobina nie jest zanieczyszczeniem, chociaż dostępne nam metody badawcze nie są w stanie tego zweryfikować" - wyjaśnia jeden z prowadzących badania, John Asara z Harvard Medical School.

Okazało się, że obecny w tkankach kolagen jest zbliżony w strukturze aminokwasów do kolagenu ptaków. Byłyby to kolejne potwierdzenie tezy o bliskości ewolucyjnej ptaków i dinozaurów.

Szczątki hadrozaura są starsze o 13 mln lat od skamieniałości tyranozaura, u której w 2005 r. rzekomo zidentyfikowano tkanki miękkie. Później jednak wielu badaczy, w tym z Polski, podważyło to odkrycie, uznając, że w rzeczywistości nie są to tkanki miękkie, ale szlam wytworzony przez bakterie, które pojawiły się dużo później.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-13
Komentarze
Polityka Prywatności