Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza obchodzi jubileusz 90-lecia

Dział: Historia

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Powołana w październiku 1919 r. uczelnia wykształciła w ciągu dziewięciu dekad 160 tys. absolwentów - poinformował na konferencji prasowej rektor AGH, prof. Antoni Tajduś.

Jesienią 1919 r. w ławach Akademii Górniczej, jak wówczas nazywała się uczelnia, uroczyście otwarta przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zasiadło 80 studentów, w tym tylko jedna kobieta. Dziś na 15 wydziałach, oferujących w ramach 46 kierunków studiów ponad 180 specjalności, kształci się 34 tys. studentów. Ponad trzecią część studiujących stanowią dziewczęta.

"Jesteśmy jedną z niewielu uczelni, po której ukończeniu naprawdę nie ma problemu z pracą" - podkreśla rektor Tajduś. "Przyczyna jest bardzo prosta, mamy bardzo bliski kontakt z przemysłem i kształcimy na zamówienie przemysłu" - wyjaśnia.

Dzieje się tak także dlatego, że na AGH istnieją jedyne w skali kraju lub bardzo rzadkie kierunki kształcenia, takie jak m.in. geofizyka, inżynieria akustyczna, ceramika czy fizyka medyczna.

Obchody 90-lecia uczelni potrwają od czwartku do soboty. Zaplanowano konferencje naukowe, pikniki, koncerty, wystawy i zjazd absolwentów, na który przybędą dawni studenci AGH z całego świata, nie tylko polscy emigranci, ale też obcokrajowcy.

W obchody włączyli się sławni absolwenci AGH. Śpiewak operowy Wiesław Ochman wraz ze swymi gośćmi da koncert i otworzy wystawę własnych obrazów. Rysownik Edward Lutczyn przygotował plakat obchodów. Wykładowca Uniwersytetu Harvarda prof. Adam Dziewoński weźmie udział w uroczystym posiedzeniu Senatu AGH, zaplanowanym na piątek.

Z okazji jubileuszu uczelnia wybiła okolicznościowe "dukaty lokalne" ze srebra i mosiądzu, o nominałach 4 i 7 "Stasziców". Studenci AGH wezmą udział w Międzywydziałowych Igrzyskach Studenckich, rozegrają też jubileuszowy turniej brydżowy z reprezentacją Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ogrodach AGH zostanie otwarta galeria rzeźby studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na terenie AGH stanie też "lokomotywa postępu" - zabytkowy parowóz, który z inicjatywy studentów AGH ma stanowić symbol uczelni, jako siły napędowej rozwoju.

21 maja nad Krakowem będzie krążył samolot ciągnący banner informujący krakowian i turystów o jubileuszu AGH.

Ze statystyk wynika, że krakowska AGH cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podejmujących studia. W roku akademickim 2006/7 na studia stacjonarne przyjęto 5 tys. 614 młodych ludzi, rok później 6 tys. 66, a w roku 2008/09 naukę rozpoczęło 6 tys. 940 osób.

Kadrę AGH stanowi 2 tys. wykładowców, w tym 500 samodzielnych pracowników naukowych. Rocznie uczelnia realizuje ponad 100 projektów z funduszy europejskich, każdego roku rejestruje też ok. 50 patentów.

Pod obecną nazwą uczelnia funkcjonuje od 1949 r. Akademia Górniczo- Hutnicza przyjęła za patrona Stanisława Staszica w 1969 r.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-05-21
Komentarze
Polityka Prywatności