Gołębie potrafią komunikować się za pomocą skrzydeł

Dział: Biologia

Świszczący dźwięk, który wytwarzają skrzydła gołąbka długoczubego, gdy przestraszony ptak wzbija się w powietrze stanowi sygnał ostrzegawczy dla innych osobników - twierdzą naukowcy, których badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the Royal Society B".

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze nagrywali i porównywali dźwięki powstające, gdy gołębie spokojnie odlatywały od karmnika i podczas nagłego poderwania się do lotu w obliczu potencjalnego zagrożenia.

Następnie nagrane dźwięki zostały odtworzone w obecności stada gołębi. Okazało się, że ptaki rozróżniały oba odgłosy i podrywały się do lotu tylko wtedy, gdy słyszały sygnał ostrzegawczy.

"U gołębi jedna lotka pierwszego rzędu jest bardzo wąska. Podejrzewamy, że jej wibracje wytwarzają ten charakterystyczny głośny świst podczas wymachów skrzydłami" - wyjaśnia autor badań dr Robert Magrath. Dzięki temu pojedynczy osobnik może poinformować całe stado o niebezpieczeństwie.

Dr Magrath zamierza wkrótce poznać dokładny mechanizm wytwarzania dźwięków ostrzegawczych i sprawdzić, czy podobnie dzieje się w przypadku innych gatunków ptaków.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-07
Komentarze
Polityka Prywatności