Zwierzę sprzed 47 mln lat mogło być babką lub ciotką człowieka

Opublikowano pierwszy naukowy opis szkieletu wczesnej małpy podobnej do lemura, która żyła 47 mln lat temu. Może ona być przodkiem człowieka, nie wiadomo jednak, czy w prostej linii, czy raczej stanowi jakąś boczną odnogę.

Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie "Public Library of Sciences ONE".

Szkielet odnaleziono jeszcze na początku lat 80., jednak dopiero teraz doczekał się naukowego opisu. Wydarzenie to zbiegło się ze specjalną wystawą w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, podczas której pokazano znalezisko publiczności.

Skamieniałość, którą nazwano Ida, została znaleziona na terenie kopalni Messel niedaleko Darmstadtu w Niemczech. Przez długie lata była częścią prywatnej kolekcji. Jest to doskonale zachowany, w dużym stopniu kompletny szkielet. Widoczne są resztki sierści i skamieniałe ślady ostatniego posiłku zwierzęcia.

Część badaczy okrzyknęła Idę "brakującym ogniwem" pomiędzy wyższymi naczelnymi - małpami, małpami człekokształtnymi i ludźmi - a bardziej odległymi "krewnymi". Inni naukowcy są jednak bardziej sceptyczni.

Jens Franzen, członek zespołu badawczego, nazwał Idę ósmym cudem świata, ze względu na niezwykłą kompletność szkieletu. Zazwyczaj paleontolodzy mogą tylko śnić o czymś takim - dodał w rozmowie z serwisem BBC.

Badaniom szkieletu przewodził Jorn Hurum z Muzeum Historii Naturalnej w Oslo. "Sen się wreszcie ziścił" - powiedział. Jego zdaniem, dużo wskazuje na to, że zwierzę można nazwać naszym przodkiem.

Mimo pewnych podobieństw do wczesnych lemurów naukowcy uznali, że Ida jest nowym gatunkiem. Na cześć Darwina, który wysuwał kwestię "brakującego ogniwa", nadali jej nazwę Darwinius masillae. Zwierzę nosiło cechy odróżniające ją od lemura, a zbliżające do ludzi, np. paznokcie zamiast pazurów czy przeciwstawny kciuk.

Jednak niektóre cechy uzębienia każą sądzić, że nie był to nasz przodek w prostej linii. "Raczej była to ciotka niż babka" - podsumowuje Franzen.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-28
Komentarze
Ostatnie:
31.05.2009 18:40
Dodał(a): ~mozg
Nauka to co innego niż te zabobony czy bajki o Adamie, jabłku itd itd bleeeeeeeee
30.05.2009 16:28
Dodał(a): ~Genesis
Dzieje początków ludzkości:
[...] upłynął wieczór i poranek - dzień czwarty.
Potem Bóg rzekł: "Niechaj się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!". Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre, pobłogosławił je tymi słowami: "Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi".
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty.
Potem Bóg rzekł: "Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!". I stało się tak. Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!".
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi". I rzekł Bóg: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona". I stało się tak. A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty.
Polityka Prywatności