Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.
Szpik zachował się w kościach żab i salamander, które żyły w bagnach w rejonie Libros, w północno-wschodniej Hiszpanii. Do naszych czasów zazwyczaj dotrwały pozostałości kostne i tkanek miękkich; szpik znaleziony przez ekipę Marii McNamary z dublińskiego University College jest wyjątkowo dobrze zachowany.
Szpik zachował nawet oryginalny kolor - czerwony i żółty - powiedziała McNamara, która kierowała ekipą naukowców z Instytutu Jaume Almera, Fundacji paleontologicznej Teruel i Muzeum Historii Naturalnej z Nowego Jorku. Szpik zachował się tak dobrze, ponieważ kości posłużyły za ochronną skorupę, nie pozwalającą wniknąć do środka mikrobom i zniszczyć tkanki miękkiej - uważają naukowcy.
Szpik kostny to główny narząd krwiotwórczy. Podobnie jak u współczesnych zwierząt, szpik wewnątrz kości ma zewnętrzną warstwę w kolorze czerwonym, a w samym środku - żółtą. "Szpik kostny zawiera liczne informacje fizjologiczne, a zwłaszcza, czy zwierzę było ciepło- czy zimnokrwiste i czy zapadało w sen zimowy - powiedziała McNamara.
Skamieniałosci żab i salamander z dobrze zachowanym szpikiem znaleziono w bogatym złożu z okresu mioceńskiego (5,3-23 mln lat temu). "Fakt, że mamy czerwony szpik u salamandry, pokazuje, że właśnie w szpiku wytwarzane były krwinki, gdy tymczasem u współczesnych salamander krwinki wytwarzane są przez śledzionę - powiedziała McNamara. (PAP)