Nie kolor futra czyni gatunek lemura

Dział: Biologia

Lemury "podejrzewane" o przynależność do trzech różnych gatunków, z powodu odmiennego koloru futra, nie różnią się genetycznie i są jednym gatunkiem. O wynikach najnowszych badań tych zwierząt informuje pismo "BMC Evolutionary Biology".

Przyjęta powszechnie klasyczna klasyfikacja gatunków opiera się na porównaniu zauważalnych cech fizycznych roślin i zwierząt.

Ostatnio naukowcy badali genetyczne pokrewieństwo 70 lemurów. Jak uważano, należą one do trzech różnych gatunków. Wskazywały na to trzy zupełnie różne barwy futra i fakt, że lemury te żyły w różnych typach lasu na południu Madagaskaru.

Zajmująca się ekologią i biologią ewolucyjną dr Kellie Heckman z Uniwersytetu Yale i jej współpracownicy analizowali w tym celu gen cytochromu b - białko występujące w mitchondriach.

Natomiast badanie genetyczne wykazało, że choć lemury sprawiały wrażenie odmiennych gatunków, z genetycznego punktu widzenia wcale się nie różniły. Okazało się, że stanowią jeden znany od dawna gatunek, Microcebus griseorufus.

Badacze tłumaczą, że lemury są zwierzętami nocnymi, i aby się rozpoznawać, polegają raczej na słuchu i węchu, niż na wzroku. Może to tłumaczyć, dlaczego dla rozpoznawania się tych nocnych ssaków kolor futra nie ma takiego znaczenia.

"W ostatniej dekadzie proponowana liczba gatunków tych lemurów skoczyła z dwóch do piętnastu. Gatunki ustanawiano w oparciu o obserwowane różnice fizyczne. To wywołało potrzebę zwiększenia ostrożności, kiedy nowy gatunek identyfikujemy wyłącznie na bazie cech zewnętrznych lub też genetyki" - tłumaczy prowadząca badanie.

Naukowcy sugerują też, aby określanie nowych gatunków było poprzedzone badaniami jednocześnie morfologicznymi, genetycznymi, geograficznymi i ekologicznymi. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności